Italská premiérka Giorgia Meloniová stále nerozhodla, zda její strana Bratři Itálie (FdI) bude hlasovat pro druhý mandát Ursuly don der Leyenové v čele Evropské komise.
„Ukazuje světu dvě tváře. Na evropské úrovni se sice její strana prezentuje jako konzervativní, ještě před dvěma lety by ale sblížení s Ursulou von der Leyenovou bylo nemyslitelné,“ míní Luca Barana.
Prozápadní a konstruktivní zahraniční politiku bývalé radikálky Giorgii Meloniové vyvažuje domácí politika, kde její vláda hlavně v hodnotových otázkách vystupuje mimořádně konzervativně.
Ve frakci ECR je i česká ODS, která se spolu se slovenskými, belgickými či švédskými kolegy proti vstupu Fideszu vymezuje. Naopak italská premiérka Giorgia Meloniová měla Orbánovi členství přislíbit.
Nelegální migraci chce premiérka Giorgia Meloniová řešit prostřednictvím širší spolupráce s tranzitními zeměmi nebo se zeměmi původu migrantů. Dohody uzavřela například s Albánií nebo s Tuniskem.
Polovojenské shromáždění neofašistických aktivistů se v ulici Acca Larenzia odehrává pravidelně v lednu, na počest tří mladých stoupenců extrémní pravice, kteří byli na tomto místě zabiti roku 1978.
Politolog Mattia Zulianello pro iROZHLAS.cz popisuje, jaký byl první rok vlády Giorgii Meloniové. Pro jedny je premiérka „normální“ středopravicová politička, jiní v ní stále vidí ohrožení demokracie.
Meloniová, která od loňského října stojí v čele nejpravicovější italské vlády od druhé světové války, často mluví o potřebě ochrany tradiční rodiny a odmítá „genderovou ideologii“ a „lobby LGBT“.
„Evropská unie se rozhodla, že se polsko-maďarská koalice už nemůže opakovat,“ říká politoložka Petra Guasti. Maďarský premiér Viktor Orbán nyní hledá mezi evropskými lídry nového spojence.
„Rozšiřujeme tresty na všechny činy vykonané v zahraničí, což bude odrazovat od využití této praktiky a zastaví reprodukční turistiku,“ uvedla autorka návrhu zákona Carolina Varchiová.
Přestože se plány na proměnu kulturního prostoru v Itálii daly od Meloniové očekávat, představují další krok, který posiluje obavy z výraznějšího populistického a autoritářského směřování země.
Podle navrhovatelů zákona současná italština trpí „obsesivním přebíráním cizích výrazů“, které může podle krajně pravicových politiků vést v dlouhodobém horizontu až k zániku italštiny.
Itálie je co do posílání zbraní příkladným spojencem Ukrajiny, stranu premiérky Meloniové ale volí spíš lidé, kteří dodávky chtějí zastavit. Bratři Itálie se tak teď snaží názor svých voličů změnit.
Šéfka vlády proti šéfce opozice. Šéfka Bratrů Itálie proti šéfce italské Demokratické strany. Giorgia Meloniová proti Elly Schleinové. Kdy ji vyzve na souboj?
Z premiérky Giorgii Meloniové se od podzimních voleb stává hvězda konzervativní pravice. Autor knihy Mussoliniho vnoučata David Broder v rozhovoru odkrývá historické a ideologické pozadí její partaje.
Premiérka Giorgia Meloniová a nová šéfka opozice Elly Schleinová stojí na opačných stranách barikád kulturních válek. Nejnověji Itálií hýbe zákaz přisuzování rodičovských práv homosexuálním párům.
„Berlusconiho postoj k Putinovi je konzistentní. Je jedním z mála proruských politiků, který názorově zůstal na stejné pozici jako před válkou. Má pocit, že je Putinovým přítelem,“ popisuje odborník.
Meloniová podle místních médií uvedla, že chce být titulována „il presidente del Consiglio“ (předseda vlády), nikoli „la presidente“ nebo „la presidentessa“.
Vládu vytvořily strany pravicového bloku, který má v parlamentu pohodlnou většinu. Kabinet bude mít 25 členů. Nová vláda poprvé zasedne v neděli v poledne.
Jaká je minulost, názory a plány možné první ženy v čele italské vlády Giorgii Meloniové? Už tuto neděli Italové u volebních uren rozhodnou, zda její krajně pravicová koalice zvítězí a bude vládnout.