Slovo „aréna“ sice znamená ve španělštině „písek“, býčí aréna je ale pokrytá něčím jiným, a to alberem. Prastarý materiál má žlutou až okrovou barvu, na pohled je písku podobný a má různé využití.
Před francouzským národním shromážděním protestovali nejen toreadoři, ale i odpůrci býčích zápasů. „Ve Francii bychom se měli stydět, že u nás býčí zápasy ještě existují,“ říká jedna z odpůrců.
Býčí zápasy patří v některých částech Kolumbie stále hojně navštěvovanou společenskou událostí. Ve městě El Espinal se konaly u příležitosti svátku svatých Petra a Pavla.
Zatím poslední souboj toreadora s mohutným zvířetem se v proslulé aréně Plaza de Toros Mexico odehrál v polovině prosince. Další už by neměl následovat.
Bývalý španělský král Juan Carlos se v neděli definitivně stáhl z veřejného života. Učinil tak pět let poté, co se vzdal trůnu ve prospěch svého syna Felipa IV.
Tradice býčích zápasů ve španělské Galícii možná brzy skončí. Ve městě Pontevedro, kde stojí jediná býčí aréna v regionu, protestují opakovaně stovky odpůrců koridy. Chtějí zápasy po vzoru jiných španělských oblastí zcela zakázat.
Po šestileté pauze bude španělská státní televize znovu vysílat přímé přenosy z býčích zápasů. U části Španělů to ale vyvolalo bouřlivý nesouhlas, v celé zemi pak silnou polemiku.
V pražském Obecním domě visí kolekce děl inspirovaných býčími zápasy. Kontroverzní i fascinující podívaná corridy ovlivnila díla Francesca Goyi, Pabla Picassa, Salvadora Dalího a také několika českých tvůrců.
Ve španělské Barceloně naposledy legálně zápasí býci s matadory. Býčí zápasy totiž vláda katalánského autonomního regionu zakázala s platností od příštího ledna.
Býčí zápasy ve Španělsku rozdělují tamní obyvatele i turisty na dvě vyhraněné skupiny. Někdo je považuje za součást národní tradice, podle jiných je to krutá zábava a týrání zvířat. Ať tak či onak, nikoho z nás by asi nenapadlo, že bychom mohli na boj mezi lidmi a býky přispívat z vlastních daní.
Katalánský parlament zakázal býčí zápasy. Od roku 2012 tak v tomto autonomním regionu Španělska přestane platit výjimka v zákonu proti týrání zvířat, která koridu umožňovala.