PŘEHLEDNĚ: Finance, cestovní ruch i sport. Jaké jsou aktivity čínské CEFC v České republice?

Čínská společnost CEFC Group (Europe) Company působí v oblastech financí, letectví a cestovního ruchu, průmyslu a výrobě, nemovitostí či sportu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Po celém světě zaměstnává téměř 30 tisíc lidí. Jako hlavní sídlo svých evropských aktivit si firma vybrala Českou republiku, kde zaměstnává přes 4000 lidí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo čínské společnosti CEFC

Logo čínské společnosti CEFC | Foto: Aizhu Chen | Zdroj: Reuters

Čínská firma v Česku spravuje celkem aktiva ve výši přes 1,5 miliardy eur (38 miliard korun).

Výběr aktivit čínské CEFC v České republice (CEFC):

J&T Finance Group

J&T Finance Group (ilustrační foto) | Zdroj: J&T Finance Group

CEFC ve finanční skupině J&T Finance Group původně držela 10procentní podíl, v březnu 2016 se obě strany dohodly, že získá polovinu. Za poloviční podíl v JTFG měla zaplatit 980 milionů eur (26,3 miliardy Kč).

V květnu 2017 změnu podílů schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na začátku letošního roku navýšení čínského podílu zamítla Česká národní banka, CEFC se odvolala.

Žďas Žďár nad Sázavou

Strojírenská firma Žďas Žďár nad Sázavou | Zdroj: Žďas Žďár nad Sázavou

CEFC tento strojírenský a metalurgický podnik se zhruba 2250 zaměstnanci ovládla v létě 2016, drží 100 procent akcií. Zároveň získala dceřinou firmu žďárského podniku TS Plzeň a majoritní podíl ve firmě Žďas SGS se sídlem v Německu.

Pivovary Lobkowicz Group (PLG)

Pivovar Lobkowicz (ilustrační foto) | Zdroj: Pivovary Lobkowicz Group

Pátá největší pivovarská skupina na českém trhu, která ovládá několik středně velkých pivovarů (Protivín, Uherský Brod, Jihlava, Hlinsko, Klášter nad Jizerou, Vysoký Chlumec, Černá Hora). Vlastníka skupiny, společnost Lapasan, ještě v květnu 2017 většinově ovládala CEFC, minoritní podíl v ní měl J&T Private Equity Group Limited.

Valná hromada společnosti na konci loňského května schválila převod minoritního podílu na CEFC. Nyní společnost uvádí, že je 100procentně vlastněná CEFC.

Travel Service

Letadlo společnosti Travel Service (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Letecký dopravce, který působí především v ČR, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku a mimo jiné je spolumajitelem Českých aerolinií. CEFC drží necelý poloviční podíl ve společnosti, která patří do skupiny Unimex Group. Vlastníky skupiny jsou Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal.

Invia.cz

Cestovní kancelář Invia | Zdroj: Invia

Internetový prodejce zájezdů. CEFC v březnu 2016 uvedla, že od investiční skupiny Rockaway Capital koupí 50 až 90 procent firmy. Podle viceprezidentky skupiny Marcely Hrdé se na konci roku 2016 zvýšil podíl CEFC v internetovém prodejci zájezdů na 75 procent.

Canaria Travel

Letadlo cestovní kanceláře Canaria Travel (ilustrační foto) | Foto: Travel Service | Zdroj: Travel Service

Cestovní kancelář, ve které CEFC získala loni v říjnu podíl 49,99 procenta. CEFC koupila podíl od Unimex Group a EH Group, většinový podíl v CK nadále přes společnost TO - Servis drží podnikatelka Lenka Viková.

SK Slavia Praha

Slávistický stadion Eden, budova bývalé Živnobanky v centru Prahy nebo luxusní pětihvězdičkový hotel Le Palais Art Hotel Prague. | Foto: Stormen425/Profimedia/Google Street View | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Fotbalový klub, CEFC drží většinový podíl v klubu od podzimu 2015, později se její podíl navýšil na téměř 100 procent. CEFC se v březnu 2016 v rámci žofínského ekonomického fóra zavázala investovat do stadionu téměř 50 milionů eur, tedy 1,34 miliardy Kč.

Loni v dubnu se jí podařilo odkoupit stadion za částku kolem jedné miliardy, výraznější investice do stadionu se však zatím neuskutečnily.

Hotely a další reality

Martinický palác | Foto: VítVít | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

CEFC mimo jiné patří pražské hotely Mandarin Oriental Prague na Malé Straně a Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradech. CEFC je vlastníkem renesančního Martinického paláce a budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy.

V listopadu 2016 koupila pražský administrativní komplex Florentinum, v roce 2017 pak zrekonstruovanou budovu v pražské ulici Na Poříčí v sousedství Florentina.

Ostatní aktivity

Jaromír Soukup, majitel TV Barrandov | Foto: FB TV Barrandov

CEFC v září 2015 majetkově vstoupila do mediálních skupin Médea Group a Empresa Media. Loni v září se objevily zprávy, že CEFC z těchto společností odešla, když uplatnila své právo na vrácení akcionářského podílu (put opci) původnímu majiteli Jaromíru Soukupovi. Podle dostupných informací ale stále minoritní podíl drží.

CEFC Group (Europe) Company

  • Webové stránky společnosti uvádějí, že firmu založil Jie Ťien-ming v roce 2002 a nyní je předsedou představenstva společnosti. Na počátku března se objevily spekulace, že vedení a provoz společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. Mluvčí CEFC China Energy však agentuře Reuters řekl, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.
  • V březnu se také objevila informace, že Jie Ťien-ming, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, je vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality. V březnu server South China Morning Post uvedl, že podle jeho zdroje není vyšetřován.
  • CEFC informovala ČTK, že k 1. březnu posílila kapitál o 13,5 miliardy Kč na 14,65 miliardy Kč. Stalo se tak formou příplatku k základnímu kapitálu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme