Přijímací zkoušky na střední školy bude čekat i letos silný ročník. Kapacity středních škol se nebudou lišit

K přijímacím zkouškám na střední školy by se mělo letos podle odhadů dostavit přes sto tisíc uchazečů z devátých tříd, podobně jako loni jde o relativně silný ročník. Novinářům to v úterý řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal na tiskové konferenci uvedl, že se od minulých let nebudou dramaticky lišit ani kapacity středních škol.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přijímací zkoušky

K přijímacím zkouškám na střední školy by se mělo letos podle odhadů dostavit přes sto tisíc uchazečů z devátých tříd, podobně jako loni jde o relativně silný ročník. | Foto: Petr Topič | Zdroj: MAFRA / Profimedia

Informace o kapacitách škol a přijatých žácích z loňského roku si zájemci mohou najít na webu Vzdělávání v datech. Kolik míst v jakých oborech školy nabízejí pro první kolo zkoušek bude podle Beka jasné až školy doplní kapacity do systému DiPSy.

Loni se k jednotné přijímací zkoušce na střední školy přihlásilo víc než 121 000 uchazečů, na čtyřleté maturitní obory a obory nástavbového studia si podalo přihlášku asi 94 000 uchazečů. Zájem o některé obory, jako jsou gymnázia, v minulých letech například v Praze výrazně převyšoval nabídku míst. Poptávka se lišila regionálně.

Obce a kraje dostanou 11 miliard na nepedagogy a neinvestice. Financování zřizovatelem kritizují odbory

Číst článek

O současné nabídce škol bude mít ministerstvo podle Beka informace až ve chvíli, kdy školy doplní kapacity do systému pro přijímací řízení DiPSy. „Tam budeme teprve vidět, o kolik se podařilo navýšit tu kapacitu zejména tam, kde chyběla,“ řekl. Ministerstvo podle něj dělá vše pro to, aby žádosti zřizovatelů o zápis do rejstříku byly včas vyřízené. Střední školy nahrávají do systému DiPSy kritéria přijímacího řízení a nabízené kapacity pro první kolo přijímacích zkoušek do konce ledna.

Elektronický systém pro podávání přihlášek na SŠ by se měl rodičům a dětem otevřít o půlnoci z 31. ledna na 1. února, řekla ředitelka státní organizace Cermat Barbora Rosůlková. Přihlášky budou uchazeči moci podávat do 20. února. Rosůlková připomněla, že nezáleží na tom, kdy v časovém rozmezí uchazeči přihlášku podají.

Jednotnou přijímací zkoušku budou uchazeči o maturitní obory, s výjimkou oborů s talentovou zkouškou, a sportovní gymnázia skládat pro čtyřleté obory v pátek 11. dubna a v pondělí 14. dubna. Uchazeči o obory šestiletých a osmiletých gymnázií budou konat zkoušky 15. a 16. dubna.

Nové vzdělávací programy slibují snížení nerovností a bariér. V platnost vstoupí v roce 2031

Číst článek

Žáci devátých tříd základních škol si letos budou moci nově zdarma vyzkoušet přijímací zkoušky nanečisto díky projektu Cermatu a ministerstva školství. Testy nanečisto se budou konat 28. ledna. Zapojení základních škol do projektu je dobrovolné. Testy si základní školy budou vyhodnocovat samy, Cermat jim poskytne podporu.

Uchazeči budou moci i letos podávat přihlášky elektronicky přes systém DiPSy, papírově s podporou elektronického systému nebo čistě papírovou formou. Stejně jako v minulém školním roce si mohou žáci podat až pět přihlášek, z toho tři do oborů bez talentové zkoušky a dvě do oborů s talentovou zkouškou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme