České pohádky neodmyslitelně patří k Vánocům a Novému roku. Server iROZHLAS.cz přináší přehled málo známých střípků a zajímavostí o kostýmech českých pohádek.
Zlatá léta prožívaly aerolinie v 80. a 90. letech. Už v roce 1957 se staly Československé aerolinie jedněmi z prvních tryskových dopravců na světě. Později sloužily jako most Východem a Západem.
Za byrokratické úkony zaplatí podnikatelé 72 miliard korun ročně. Čtvrtina nařízení by se přitom dala zjednodušit nebo zrušit a ušetřené peníze by pak firmy mohly investovat.
Středočeský kraj se rozhodl rozpustit klub firem, které skoro 20 let zajišťují tamní údržbu silnic. Kraj chce každý rok přesoutěžit staré smlouvy na čtvrtině území.
„Odvaha a invence mladých bez zkušenosti je velice nebezpečná a zase jenom staré lpění na věcech, aby se to nějak doklepalo, je taky špatné,“ vysvětluje advokát a mecenáš umění Pavel Smutný.
České firmy se stále víc zapojují do obnovy Ukrajiny, přestože válka už tam trvá dva roky a její konec je v nedohlednu. Česko převzalo patronát nad jednou z největších ukrajinských oblastí.
Vláda pomůže energeticky náročným podnikům částkou 3,5 miliardy. Podle poslance Kučery je to na hranici finančních možností státu, ředitel porcelánky Argman upozorňuje na rostoucí ceny energií.
Po pomoci od státu volali zástupci průmyslu a podnikatelů kvůli vysokému růstu regulovaných cen energií. Obávali se až trojnásobného růstu nákladů na energie některých firem.
„Zájem mírně klesl oproti loňskému roku. Podle některých zdrojů až o třetinu. Některé restaurace říkají, že večírky sice mají, ale je jich o něco méně,“ shrnuje Stárek z Asociace hotelů a restaurací.
„Většina českých firem, které na Ukrajině aktuálně fungují, zde byly aktivní už desítky let před ruskou invazí. Chceme ale na ukrajinské trhy dostat stovky nových firem,“ říká Tomáš Kopečný
Hrdějovická keramička u Českých Budějovic se nachází v nepříjemné finanční situaci. Kvůli drahým energiím a nedostatku zakázek propustí na konci dubna všechny zaměstnance.
Firma Botas působí na českém trhu od roku 1968. „Je českou obuvnickou legendou. Je načase ukázat, že botasky mají i dnes co nabídnout,“ uvedl zakladatel firmy Vasky.
Po celé zemi jsou tisíce rozbořených domů, zničených měst a vesnic. Výhoda rozhodně spočívá v rychlosti. Hrubá stavba rodinného domu by touto technologií mohla být hotová zhruba za tři až čtyři dny.
„Trend na pracovním trhu je jinde, je tažený větší flexibilitou a autonomií,“ je přesvědčen analytik Dombrovský. „Mnohdy je za odporem k tomu dát lidem volnost strach,“ dodává podnikatel Tuka.
V Česku začaly krachovat první menší podniky kvůli vysokým cenám energií. Téma Mf Dnes. A lidé by v rámci dědictví neměli zapomínat na svou digitální stopu, připomíná Deník. Více ve výběru z médií.
České firmy se pojišťují proti hackerům, upozorňují Hospodářské noviny. Nehod na elektrokoloběžkách přibývá, píše Mf Dnes. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Současná energetická situace trápí nejen domácnosti, ale i firmy. Pro mnohé podniky neexistují alternativní zdroje energie. Bez plynu může dojít i k odpojování částí průmyslu
2:00
Kuala Lumpur||David Jakš|Ekonomika|Od stálého zpravodaje
Státům východní a jihovýchodní Asie se po pandemii nemoci covid-19 daří nastartovat jejich ekonomiky mnohem lépe, než zemím ve zbytku světa. A na vlně tohoto úspěchu se vezou i některé české firmy.
Evropští lídři rozhodují, jak tvrdé sankce uvalí na Rusko za uznání separatistických republik na východě Ukrajiny a přesuny ruských vojáků na ukrajinské území. Jejich dopady pocítí i Česko.
Zelená dohoda počítá s tím, že rozloha ekologicky obstarávané půdy se zvýší na čtvrtinu celkové zemědělské plochy, informují Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Plzeňskému Prazdroji klesl loni čistý zisk o pětinu na 3,8 miliardy korun. Hlavním důvodem poklesu hospodářských výsledků bylo dlouhodobé uzavření pivnic vinou pandemie koronaviru.
V Česku vznikne systém laboratoří na vyhledávání a zkoumání mutací koronaviru, zvládnout by měly až 1500 vzorků týdně, píšou Lidové noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Díky kombinaci vyššího počtu nových společností a nižšího počtu těch zaniklých se v únoru také skokově zvýšil počet nových firem připadajících na jednu zaniklou. Celkem v Česku působí 380 000 firem.
Učitelů bude podle ministerstva školství ubývat do roku 2035. Podle šetření bude školám do pěti let chybět 12 000 úvazků, píše týdeník Hrot. Více ve výběrů z médií, který připravil Radiožurnál.
Část firem se také rozhodla začlenit režim home office jako součást standardního výkonu práce. Nejefektivnější je podle Petra Kymličky kombinace práce na dálku a fyzické přítomnosti v zaměstnání.
Ačkoli jsou kominíci na roztrhání, kvůli špatně udržovaným komínům hasiči každoročně řeší okolo 900 požárů, píše regionální Deník. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.