Kurz má celkem deset lekcí a lidé z Ukrajiny by se po něm měli umět domluvit česky třeba při nákupu nebo na poště. Už teď je jasné, že zájemců o výuku je víc než míst.
Průzkum, který zveřejnila Mf Dnes, ukazuje, že čeští žáci zvládají distanční výuku lépe než na jaře, obávají se ale návratu do školy. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Podle odhadů organizace META, která pomáhá rodinám z jiných zemí, chodí na české základní školy přes 26 tisíc cizinců. Až dvacet tisíc z nich má s češtinou problémy.
Jak koncept společného vzdělávání vnímají děti, rodiče a učitelé, kterých se bezprostředně týká, zachycuje hodinový dokument Tomáše Škrdlanta, který odvysílá v úterý večer Česká televize.
České základní školy vzdělávají každým rokem stále více cizinců. Zatímco před deseti lety do lavic usedalo dvanáct tisíc dětí ze zahraničí, dnes je jich o tři tisíce více. Školy navštěvují nejčastěji Ukrajinci, Slováci a Vietnamci. Učitelé si stěžují, že jim chybí asistenti, kteří dětem pomůžou ve výuce. Stát sice na vzdělávání cizinců přispívá a vypisuje dotační programy, pedagogům ale chybí větší finanční podpora, kterou by na děti dostávali automaticky.
Burundi, Bolívie, Argentina nebo Peru - i z těchto vzdálených zemí přijíždějí do Česka lidé. Buď aby zde žili, nebo studovali. Jen v Hradci Králové je zhruba pět tisíc cizinců. Pomoc při poznávání českého jazyka jim nabízí královéhradecká Diecézní charita. V Integračním centru pro cizince zajišťuje lekce českého jazyka.
Univerzita Hradec Králové si připisuje jedno prvenství, jako jediná ve východočeském regionu totiž letos zahajuje intenzivní jazykový kurz češtiny pro cizince. Kromě Hradce Králové se taková výuka koná už jen v Praze a Brně.