Ze Súdánu uprchlo 100 000 lidí, přes 330 000 dalších je vnitřně vysídlených, uvedla OSN
Ze Súdánu za necelé tři týdny ozbrojených střetů mezi armádou a milicemi uprchlo do sousedních zemí přes 100 000 lidí. Dalších více než 334 000 Súdánců je vnitřně vysídlených. Na úterní tiskové konferenci to podle agentur oznámili představitelé OSN.
Navzdory příměří v zemi pokračují boje. Tisíce lidí míří do Port Chartúmu, města na břehu Rudého moře, které zůstává relativně bezpečnou cestou ze země.
„Odhaduje se, že mezi lidmi, kteří odešli do sousedních zemí, je více než 100 000 uprchlíků, včetně súdánských uprchlíků,“ řekla novinářům na brífinku v Ženevě Olga Sarradová, mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). V pondělí její úřad uvedl, že do sousedních zemí může postupně uprchnout přes 800 000 lidí.
Turecký evakuační letoun se stal v Súdánu terčem palby. Nikdo nebyl zraněn, stroj přistál u Chartúmu
Číst článek
OSN v úterý také upozornila na nedostatek prostředků pro humanitární účely v Súdánu, kde na této pomoci závisí velká část ze 45 milionů obyvatel.
Program pomoci Súdánu na letošní rok je v současné době financován pouze ze 14 procent a humanitárním organizacím chybí 1,5 miliardy dolarů, které potřebují na řešení humanitární krize zhoršené pokračujícími boji, uvedla dnes OSN podle agentury AFP.
Zhruba 30 tun humanitární pomoci teď čeká v přístavu v Dubaji. Do Súdánu bude převezena, jakmile to bezpečnostní situace dovolí, uvedla podle agentury Reuters mluvčí.
V Súdánu proti sobě od půlky dubna bojuje armáda vedená generálem Abdal Fattáhem Burhánem a jednotky RSF Muhammada Hamdana Dagala, což byli původně spojenci, kteří v roce 2021 společně zorganizovali puč. V neděli se strany dohodly už na druhém prodloužení klidu zbraní, který by měl platit do středy, ale stejně jako v předchozích dnech se příměří nedodržuje. Z porušení dohody se obviňují obě strany konfliktu.