Výkonná rada Organizace pro zákaz chemických zbraní, která dohlíží na její činnost a odpovídá za dodržování úmluvy o zákazu chemických zbraní, se skládá ze 41 členských států.
Podle Washingtonu Rusové proti ukrajinským vojákům nasadili dusivou látku chlorpikrin i chemické prostředky k potlačování nepokojů, informovala agentura Reuters.
Za tři minuty odhalí i nepatrné množství novičoku. Nový detektor paralytických látek vyvíjí experti Vojenského výzkumného ústavu pro českou armádu. Prototyp už testují liberečtí vojenští chemici.
Své přiznané zásoby zničila v roce 2007 Velká Británie, v roce 2009 Indie a v roce 2017 Rusko. Ve světě nicméně zůstává množství nepřiznaných chemických zbraní.
Firma Riol Chemie podle žalobců mohla obcházet zákon o exportu, a to při obchodování s ruským koncernem Chimmed. Ten je podle opoziční platformy Istories provázaný s tajnou službou FSB.
Autoři zprávy vyzvali ruskou vládu, aby využila svého vlivu na syrský režim, aby ukončil „svévolné zadržování, mučení, ponižující zacházení ve věznicích, zabíjení a vynucená mizení“ lidí.
Ve druhé polovině týdne oznámilo ruské vedení zahraničně politické kroky, které posilují zvolený směr ruské politiky, kterým je co největší izolace od západního světa.
Organizace pro zákaz chemických zbraní při analýze důkazů nalezla „dostatečná zdůvodnění pro závěr, že 7. dubna 2018 byla jako zbraň použita toxická chemikálie“.
Washington tvrdí, že režim syrského prezidenta Bašára Asada použil 24. listopadu v Aleppu proti civilistům slzný plyn, aby navodil dojem povstaleckého útoku chlorem.
Představitel zdravotnických úřadů Zijád Táhá řekl, že na základě příznaků u pacientů byl pravděpodobně při útoku použit chlór. Je ale zapotřebí dalších testů, dodal.
Rusko v pátek kritizovalo Spojené státy a jejich spojence, že se spolehli na padělané důkazy, když obvinili syrskou vládu z chemických útoků na civilisty.
Rusko v posledních dnech přichází s nejrůznějšími tvrzeními ohledně údajného chemického útoku v syrském městě Dúmá ze 7. dubna, který podle záchranářů z řad Bílých helem zabil nejméně 40 lidí.
V Belgii začne 15. května soud se třemi firmami obviněnými z vývozu chemikálií do Sýrie. Mezi těmito látkami byl také isopropanol, který lze použít k výrobě sarinu.
Nepošlapaly sobotní letecké útoky v Sýrii mezinárodní právo? Se zákony, úmluvami i minulostí je ve své analýze pro BBC konfrontuje profesor Cambridgeské univerzity Marc Weller.
Porušování zákazu chemických zbraní zašlo v Sýrii podle britského ministra zahraničí Johnsona příliš daleko. Útok USA, Francie a Británie na syrská zařízení proto považuje za naprosto správný.
Britská premiérka Theresa Mayová telefonicky jednala o Sýrii s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se kterým se shodla na nezbytnosti zabránit dalšímu použití chemických zbraní.
Podle satelitních snímků ještě před pár dny kotvilo v přístavu Tartús sedm válečných lodí, dva obranné čluny a dvě ponorky. Nyní tam zůstala jediná diesel-elektrická ponorka.
Britská premiérka Theresa Mayová je připravena schválit účast své země ve vojenské akci, která by byla reakcí na údajný chemický útok syrské armády v Dúmě. Oznámila to ve středu stanice BBC.
Americká armáda je připravena navrhnout možnosti vojenských úderů proti Sýrii, bude-li to z rozhodnutí prezidenta vhodné. Spojené státy analyzují zpravodajské informace o chemickém útoku v Sýrii.
Syrské město Dúmá, které je pod kontrolou radikálů, se údajně v sobotu stalo terčem chemického útoku vládních sil, při němž zahynulo nejméně čtyřicet lidí.
Otrava bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii byla provokací amerických a britských tajných služeb. Prohlásil to šéf ruské zahraniční rozvědky Sergej Naryškin.
Chemik, který se podílel na vývoji sovětské paralytické látky Novičok, byl v devadesátých letech vyšetřován kvůli prodeji tohoto jedu čečenským gangsterům, upozorňuje server stanice Hlas Ameriky.
Látka Novičok, kterou byli podle britské premiérky otráveni bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera, byla svého času označována za nemocnější chemickou zbraň světa, které se nic nevyrovná.
Administrativa amerického prezidenta Trumpa je připravena podniknout další vojenskou akci proti syrským vládním silám, pokud bude nutné je odradit od používání chemických zbraní.
Výsledky laboratorních testů poprvé dokázaly spojitost mezi syrskými chemickými zbraněmi a největším chemickým útokem spáchaným za syrské občanské války s pomocí nervového plynu sarin v roce 2013.