USA zlikvidovaly své zásoby chemických zbraní. Dohodly se na tom se Sovětským svazem v roce 1989
Spojené státy dokončily likvidaci svých posledních zásob chemických zbraní, uvedl v pátek večer americký prezident Joe Biden. Organizace pro zákaz chemických zbraní to posléze potvrdila, napsala agentura AFP.
„Dnes mohu s hrdostí oznámit, že Spojené státy bezpečně zničily poslední munici z těchto zásob, čímž jsme se přiblížili ke světu bez hrůz chemických zbraní,“ sdělil Biden v písemném prohlášení, které zveřejnil Bílý dům.
USA darují Ukrajině kazetovou munici, ta je v mnoha zemích zakázaná jako ‚nelidská a bezohledná‘
Číst článek
„Dokončení likvidace všech deklarovaných zásob chemických zbraní je důležitým krokem,“ reagoval na to svým prohlášením Fernando Arias, šéf Organizace pro zákaz chemických zbraní.
Americké chemické zbraně měly podobu kazetových pum, dělostřeleckých nábojů nebo cisteren s nervovým jedem, který mohl být naložen do tryskových letadel a vypouštěn na cíle na zemi. Jejich poslední zbytky zničila armáda ve skladu v Kentucky.
Náklady vyšší o 2900 procent
Spojené státy se na eventuálním zničení zásob chemických zbraní dohodly se Sovětským svazem už v roce 1989. O osm let později americký Senát ratifikoval Úmluvu o chemických zbraních a definitivně se tím zavázal k jejich likvidaci.
Projekt stál téměř 42 miliard dolarů (asi 922 miliard korun), uvedl před časem list The New York Times. Náklady byly oproti odhadům vyšší o 2900 procent.
USA naposledy použily smrtící chemické zbraně v roce 1918 v první světové válce, ačkoliv během války ve Vietnamu vypouštěla americká letadla takzvaný Agent Orange, herbicid, který je škodlivý i pro lidi.
Své přiznané zásoby zničila v roce 2007 Velká Británie, v roce 2009 Indie a v roce 2017 Rusko. Ve světě nicméně zůstává množství nepřiznaných chemických zbraní, například syrský režim Bašára Asada použil ve své zemi tyto zbraně mezi lety 2013 a 2019 opakovaně.