EU už se skoro deset let snaží o zužitkovávání „odpadu“. Za tu dobu přijala pravidla, jak líp nakládat s plasty, textilem nebo bateriemi. Teď EK chystá obecná pravidla pro tzv. cirkulární ekonomiku.
„Větším bolehlavem je rychlý spotřební textil. Přestali jsme si vážit hezkého oblečení, raději si koupíme deset triček místo jednoho či dvou kvalitních,“ říká Tomáš Prouza.
Australští vědci představili novou metodu, jak nakládat s odpadní kávovou sedlinou. Jedná se o ekologičtější způsob, který pomůže i ke zpevnění betonu.
„V aplikaci se objeví interaktivní mapa, která ukáže všechna dostupná místa v okolí, kam můžete věci vyhodit,“ popisuje zakladatel spolku Ukliďme Česko Miroslav Kubásek.
Hlavní město připraví desítky projektů, které mají napomoci rozvoji cirkulární ekonomiky. Opatření jsou rozdělena do čtyř tematických oblastí – stavebnictví, nakládání s vodou, zemědělství a odpadů.
„Jsme výzkumná vysoká škola. Vzděláváme studenty prostřednictvím toho, že se podílejí na vědě a výzkumu,“ vysvětluje rektor školy jeden z faktorů dobrého umístění školy v žebříčku světových univerzit.
Do roku 2030 chce ale IKEA vyrábět všechno z recyklovaných nebo ekologických materiálů. Tedy tak, aby se ze zboží nikdy nestal odpad, a když už, tak recyklovatelný.