V obrovském metalurgickém komplexu jsou podle dostupných informací rovněž zbývající ukrajinští obránci zdevastovaného města a podnik představuje poslední významnou oblast ukrajinského odporu ve městě.
Francouzský prezident prodej zbraní Saúdské Arábii hájil a označil Rijád za klíčového spojence v boji proti terorismu. Tvrdil také, že zbraně nebudou použity proti civilistům.
Americká armáda loni v zahraničí zabila 120 civilistů a dalších 65 zranila. Oznámil to ve čtvrtek Pentagon. Podle nevládních organizací jsou ale počty obětí ve skutečnosti vyšší.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky má zprávy, že při útěku před boji v iráckém městě Mosul teroristická organizace Islámský stát (IS) zabila za poslední dva týdny 231 iráckých civilistů.
Evakuace z východní části syrského města Aleppo byla v neděli podle syrské státní televize obnovena. Jako první podle reportéra televize odjíždějí autobusy s povstalci a jejich rodinami.
Při explozi dvou náloží zemřelo nejméně 17 civilistů z iráckého města Havíja, kteří utíkali před bojovníky takzvaného Islámského státu. V Mosulu pokračují intenzivní boje.
Na východě Ukrajiny zuří boje mezi vládnimi vojáky a proruskými separatisty. Podle ukrajinské armády ostřelovali povstalci 15 obcí včetně strategických měst Mariupol a Debalceve. Kyjev tvrdí, že separatisté útočí na města minomety a raketami. Ukrajinská armáda odváží obyvatele Debalceva do bezpečí.
Americký voják obviněný z vraždy šestnácti afghánských civilistů půjde před vojenský soud. Hrozí mu trest smrti. Rozhodl o tom soudce z předběžného slyšení.
Izraelsko-palestinský konflikt trvá už skoro týden. Tři lidé zahynuli v Izraeli a palestinská strana hlásí více než 90 obětí, včetně více než 20 dětí. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval obě strany k okamžitému příměří. Izraelský premiér Netanjahu včera oznámil, že je připravený akce proti Hamásu rozšířit včetně zapojení vojenských záloh.
Režim syrského prezidenta Bašára Asada si prý uvědomuje, že civilní obyvatelstvo v zemi potřebuje větší humanitární pomoc. Po návštěvě Sýrie to řekl šéf Mezinárodního výboru Červeného kříže Peter Maurer. Není ale podle něj jasné, jestli Asad humanitární dodávky umožní. Evropská komise dnes oznámila, že syrským civilistům pošle dalších 50 milionů eur.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová je na diplomatické návštěvě Egypta a kritika se na ni valí ze všech stran. Nový režim vytýká Spojeným státům třicet let podpory svrženému prezidentovi Mubarakovi. Sekulární opozice zase odrazuje Clintonovou od jednání s novými vládci z řad umírněných islamistů.
Desítky obětí si za poslední den zřejmě vyžádal pokračující konflikt na mnoha místech v Sýrii. Vládní a protirežimní ozbrojenci bojují například ve městě Rastan. Pod intenzivní palbou armády je podle svědků i dlouhodobě obléhané město Homs.
6:49
|Lucie Husárová 1, Jan Prokeš, Ivana Šulcová, bre, Mirko Kašpar|Zprávy ze světa
Spojené státy, OSN i NATO se omluvily za zabití 16 Afghánců, které má na svědomí americký voják ze základny v Kandaháru. Kvůli incidentu se USA obávají možné odvety, podle českého velvyslance v Afghánistánu jsou však reakce místních zatím překvapivě mírné.
Americký voják zastřelil u základny v jihoafghánském Kandaháru nejméně 16 lidí. S odvoláním na místní úřady o tom informoval server BBC. Střelec se vzápětí sám přihlásil vojenským úřadům. Informace o zabitých ověřovali západní novináři přímo na místě činu.
Až 300 lidí zahynulo při útoku syrské armády na město Homs. Tvrdí to syrská opozice i syrští ochránci lidských práv působící v Londýně. Pokud je informace pravdivá, byl by pátek zatím nejkrvavějším dnem desetiměsíčních nepokojů.
Syrští vojáci se stáhli na okraje měst, střelba ale pokračuje a odstřelovači stále představují ohrožení pro civilisty. To dnes prohlásil generální tajemník Ligy arabských států. Zároveň vyzval k okamžitému ukončení násilí.
Libyjská prozatímní vláda vyzvala Severoatlantickou alianci k zásahu na záchranu civilních obyvatel města Misuráta. Podle povstalců NATO neplní rezoluci Rady bezpečnosti 1973 o ochraně civilistů. V Misurátě žije asi půl milionu lidí.
Afghánská vláda tvrdí, že v provincii Hílmand na jihu země bylo minulý týden při bojích mezi spojeneckými silami a povstalci hnutí Taliban zabito nejméně 52 civilistů včetně žen a dětí. Dům, ve kterém se skrývali, údajně zasáhla raketa vypálená zahraničními jednotkami. Vedení Severoatlantické aliance ale obvinění označilo za nepodložené a nepotvrdilo ani civilní oběti.
Izrael bude v příštích možných konfliktech daleko více dbát na ochranu civilistů ve válečných oblastech. Takový je jeden ze závěrů oficiálního dokumentu, který Izrael připravil pro generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna.
V Afghánistánu se radikálně zvýšil počet civilistů, kteří zahynuli při akcích amerických vojáků a Severoatlantické aliance. Meziročně šlo o nárůst o 76 procent. Spočítalo to americké ministerstvo obrany. Od ledna do dubna zabili koaliční vojáci v Afghánistánu 90 civilistů. Loni jich za stejné období zahynulo 51.
Spojené státy možná znovu otevřou dva roky starý případ postřílení 12 iráckých civilistů v ulicích Bagdádu. Uvedly to armádní zdroje. Vyšetřování už jednou skončilo závěrem, že vojáci se ničeho nezákonného nedopustili. Teď se ale na internet dostal záznam incidentu, který Američané odmítali zveřejnit.
Třiatřicet civilistů zahynulo při náletu NATO v Afghánistánu, potvrdilo to velitelství mnohonárodnostních sil v Kábulu. Alianční vojáci zaútočili na konvoj tří minibusů, předpokládali, že v koloně jedou povstalci.
Při rozsáhlé ofenzívě Severoatlantické aliance na jihu Afghánistánu zahynulo dvanáct civilistů. Potvrdilo to velení západních armád s tím, že dvě vypálené rakety prý minuly zamýšlený cíl.
Izraelská vojenská policie vyšetřuje, zda vojáci nestříleli na palestinské civilisty s bílou vlajkou. Zjistil to deník Jerusalem Post. Mělo se tak dít během lednové války v Gaze. Obětí mělo být údajně jedenáct včetně pěti žen a čtyř dětí.