Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Podle Českého červeného kříže chybí civilistům v Sýrii nejvíce zdravotnická pomoc

Režim syrského prezidenta Bašára Asada si prý uvědomuje, že civilní obyvatelstvo v zemi potřebuje větší humanitární pomoc. Po návštěvě Sýrie to řekl šéf Mezinárodního výboru Červeného kříže Peter Maurer. Není ale podle něj jasné, jestli Asad humanitární dodávky umožní. Evropská komise dnes oznámila, že syrským civilistům pošle dalších 50 milionů eur.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sedmiletý syrský uprchlík v jordánském táboře

Sedmiletý syrský uprchlík v jordánském táboře | Foto: Mohammad Hannon | Zdroj: ČTK

Z celé unie půjde na humanitární pomoc Syřanům 200 milionů. Sbírku pro ně pořádá i Český červený kříž.

Podle jeho prezidenta je v Sýrii velmi palčivou otázkou především přístup ke zdravotní péči v místech zasažených boji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl prezident Českého červeného kříže Marek Jukl

„Je velmi obtížný ze dvou důvodů. Jednak je to nedostatek léčivého materiálu ve zdravotnických zařízeních v těchto oblastech, a druhým důvodem je nebezpečnost, do které se zdravotničtí pracovníci dostávají, když chtějí lidem pomoci a také je to nebezpečí pro ty, kteří by se měli k té zdravotní péči dostat sami,“ vysvětlil ve Stalo se dnes Marek Jukl.

Dodal, že se navíc projevují dlouhodobé efekty války jako likvidace infrastruktury, tedy vodovodů nebo elektrických rozvodů, čímž se stupňují následky přímých bojů, a situace obyvatel se tak velmi zhoršuje.

Číslo účtu Červeného kříže v ČR: 222 885/5500, variabilní symbol: 333
Dárcovská SMS: DMS CCK, telefonní číslo: 87777

Prostředky, které Český červený kříž od dárců vybere, předává syrskému Červenému půlměsíci, který pomoc poskytovanou civilistům v Sýrii financuje.

V terénu má 10 tisíc dobrovolníků, kteří poskytují zdravotnickou i psychologickou pomoc a provozují evakuační centra. V Damašku a Aleppu je podle Jukla ve veřejných budovách a nouzových táborech kolem stovky takových center.

Povstalci v Sýrii si mezi sebou vyřizují účty. Jeden z velitelů byl zavražděn

Číst článek

Pavel Novák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme