Počty civilních obětí při akcích spojenců v Afghánistánu klesly o čtvrtinu
Afghánská vláda tvrdí, že v provincii Hílmand na jihu země bylo minulý týden při bojích mezi spojeneckými silami a povstalci hnutí Taliban zabito nejméně 52 civilistů včetně žen a dětí. Dům, ve kterém se skrývali, údajně zasáhla raketa vypálená zahraničními jednotkami. Vedení Severoatlantické aliance ale obvinění označilo za nepodložené a nepotvrdilo ani civilní oběti.
Jak na Rádiu Česko připomněl Tomáš Kocián, který koordinuje afghánské mise organizace Člověk v tísni, američtí vojáci se zavázali k tomu, že se budou snažit omezit počty civilních obětí. Byla to součást strategie generála McCrystala, která měla být blíž civilistům a zaměřit se na jejich ochranu.
„Co se týče celkového počtu civilních obětí, ten ve srovnání s minulým rokem zůstává stejný. Nicméně většina připadá na vrub Talibanu. Ztráty civilistů způsobené akcemi mezinárodních vojsk se snížily asi o 25 procent,“ přiblížil.
O situaci civilistů v Afghánistánu jsme na Rádiu Česko mluvili s Tomášem Kociánem, který koordinuje afghánské mise organizace Člověk v tísni.
Civilisté ve vojenských strategiích podle něj hrají velmi důležitou roli a vojáci se velmi snaží o to, aby počty ztrát mezi civilním obyvatelstvem minimalizovali.
„Každý incident je velkou prohrou mezinárodního společenství obecně, protože informace se dál šíří mezi civilním obyvatelstvem a ten nesouhlas s pobytem vojsk či cizinců stále roste,“ dodal.
Obyvatelé Afghánistánu jsou podle něj mezi dvěma mlýnskými kameny – z jedné strany civilní oběti náletů, ze strany druhé výhrůžky Talibanu.
„Ale situace se v poslední době mění. Přes mediální prohlášení, že Taliban bude útočit na všechny civilisty spojené s vládními vojsky, je realita trošku jiná - Taliban se v předzvěsti jakéhosi vyjednávání či pomalému nástupu k moci snaží velmi opatrně působit v oblastech, kde probíhají boje a mít civilisty na své straně,“ řekl.