Evropská unie usilovala o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem právě do konce června. Největší překážkou byl podle diplomatů dlouhodobě odmítavý přístup Maďarska.
„Řada členských států pochopila, že se opět vrací to, čemu se říká velmocenské soupeření, kde NATO pravděpodobně bude hrát roli vyvažování států, jako je Rusko nebo Čína,“ myslí si analytik Smetana.
Jak se ale ukázalo, dohoda nejen že není podepsána, ale ani vyjednána. Blíže kontext takzvané pandemické dohody vysvětlujeme v dalším díle seriálu Ověřovna!
„Není to Evropská obranná agentura, kdo bude nakupovat, jsou to členské státy. Agentura bude zprostředkovávat kontrakty, ale zejména harmonizaci technických parametrů,“ říká Šedivý.
Eurokomisařka při hodnocení uplynulého roku zmínila také Českou republiku. Simsonová uvedla, že i zcela vnitrozemské státy jako Česko už ruský plyn neodebírají.
Na jaře by proto Evropská komise měla předložit balík opatření na pomoc průmyslu. Členské státy ale nemají jasno v tom, jak by tato opatření měla vypadat.
„Evropský parlament je nervózní ze situace v Polsku a Maďarsku. Zaznívají velmi silná prohlášení a myslím, že byl silným zastáncem toho, abychom podvázali evropské peníze fungováním právního státu.“
EU přislíbila státům ve svém jihovýchodním sousedství hospodářskou a další pomoc. Podle řady unijních lídrů včetně českého premiéra Andreje Babiše by se však k rozšiřování měla postavit jednoznačněji.
Slovinsko čeká zvládnutí šestiměsíčního předsednictví v Radě Evropské unie. Po technické stránce svou roli nejspíš zvládne, dokáže ale vyřešit vnitřní rozbroje? Zamýšlí se komentátor Thomas Kulidakis.
„Jde o vojenské napadení Česka. Je proto otázkou, jestli neaktivovat článek 5 Washingtonské dohody a požádat o to spojence, což bych já asi udělal,“ říká v rozhovoru bývalý velvyslanec v Moskvě.
V sobotu zveřejněném dopise podle agentury APA žádá pět premiérů unijních zemí po šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové summit o rozdělení vakcín. Požadují splnění očkovacích plánů.
„Řadu týdnů platil zákaz vycházení, který se uplatňoval nejenom na občany ČR, ale také na cizince. Tudíž v praxi ta možnost cestovat do Česka byla omezována už dříve,“ říká ministr zahraničí.
Nedostatek vakcíny proti covidu-19 shazují politici na Evropskou unii. Členské státy se však spojily a místo přeplácení vakcíny ji nakupují společně. A to je dobře.
Tento krok patrně povede ke složitým vyjednáváním s členskými státy, z nichž některé považují za příliš ambiciózní již zářijový návrh komise na 55procentní snížení.
Brusel/Praha||Anna Urbanová|Zprávy ze světa|Otázky a odpovědi
Evropskou unii není od počátku šíření nového typu koronaviru moc slyšet. Opravdu v těchto chvílích nic nedělá, jak tvrdí kritici? Kam vlastně sahají její pravomoci?
V tuto chvíli se neví, jak proběhne zrušení střídání času. Bude to záležet na úzké spolupráci s dalšími evropskými a sousedícími státy, tvrdí Petra Holubičková z ministerstva dopravy.