USA hrozí zavedením 30procentních cel na evropské zboží. Hlavní poradce České bankovní asociace Miroslav Zámečník pro Radiožurnál popisuje, že další jednání nebo ústupky mohou situaci vyřešit.
Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud dopis neobdrželi či nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat celní sazbu 15 nebo 20 procent, řekl Trump. EU podle něj dopis dostane brzy.
Americký prezident Donald Trump začal rozesílat dopisy s informacemi vládám a panovníkům o sazbě cel pro různé státy. Zároveň je zveřejňoval na síti Truth Social.
Americký prezident Donald Trump tlačí EU, aby dala USA lepší nabídku v obchodní dohodě. Jednání ale podle něj nepostupují tak, jak si představoval, a tak hrozí zavedením dalších až 50procentních cel.
„Není to bezcelní režim, ale autonomní opatření s kvótami. A já jsem pro, aby opatření vůči Ukrajině byla zachována,“ říká pro Český rozhlas Plus ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Devadesátidenní obchodní příměří podle Donalda Trumpa dokazuje úspěch jeho administrativy. V Číně to ale vidí přesně opačně. Magazín Economist se zaměřuje na to, jak si obě strany situaci vykládají.
Boeing v dubnu uvedl, že mu řada jeho čínských zákazníků oznámila, že si kvůli clům nepřevezme nová letadla. Dodal, že se možná bude muset pokusit desítky strojů prodat jinde.
Trump připustil, že by mohly existovat výjimky, ale pouze v případech, že některý z partnerů v jednáních nabídne „něco výjimečného“. Tento týden oznámily dosažení obchodní dohody USA a Británie.
„Filmový průmysl v Americe UMÍRÁ velmi rychlou smrtí,“ napsal Donald Trump. „Hollywood a mnoho dalších míst v USA je ničeno. Je to soustředěné úsilí jiných zemí,“ napsal na Truth Social.
„Kroky Trumpovy administrativy začnou potlačovat čínskou dominanci," vysvětlil obchodní zmocněnec USA Greer. Podle čínského ministerstva zahraničí opatření ale zvýší náklady na dopravu po celém světe.
Mezinárodní obchod se službami podle nové předpovědi letos vykáže růst o čtyři procenta. I to je podle Světové obchodní organizace méně, než se dosud čekalo.
„Amerika nám dává najevo, že Evropská unie pro Spojené státy není partnerem. Strategie Trumpa je jednat pod tlakem, měli bychom být schopni se bránit,“ říká ministr pro evropské záležitosti Dvořák.
„Čínská nadprodukce může krátkodobě prospět peněženkám evropských zákazníků,“ uznává pro Český rozhlas Plus analytička Asociace pro mezinárodní otázky se zaměřením na Čínu Ivana Karásková.
Svět má vážný problém, když prezident USA může zasahovat do ekonomických globálních procesů podle receptů z minulého století a žádná síla ani americká demokratická instituce mu v tom nezabrání.
„Na Čínu nemají žádný nástroj. Čína si to evidentně už dobře zanalyzovala a ví, že na ni nic nemají,“ upozorňuje v pořadu Řečí peněz ekonomka Jana Matesová.
Členské státy Evropské unie ve středu podpořily návrh Evropské komise na zavedení odvetných cel v reakci na americká cla na ocel a hliník, informovala Evropská komise.
První část evropských protiopatření na americká cla týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část 15. května.
Cla na dovoz automobilových dílů do Spojených států amerických, která by měla začít platit v sobotu 3. května, by se mohla dotknout českých výrobců více než tento týden oznámená reciproční cla.