„Kroky Trumpovy administrativy začnou potlačovat čínskou dominanci," vysvětlil obchodní zmocněnec USA Greer. Podle čínského ministerstva zahraničí opatření ale zvýší náklady na dopravu po celém světe.
Mezinárodní obchod se službami podle nové předpovědi letos vykáže růst o čtyři procenta. I to je podle Světové obchodní organizace méně, než se dosud čekalo.
„Amerika nám dává najevo, že Evropská unie pro Spojené státy není partnerem. Strategie Trumpa je jednat pod tlakem, měli bychom být schopni se bránit,“ říká ministr pro evropské záležitosti Dvořák.
„Čínská nadprodukce může krátkodobě prospět peněženkám evropských zákazníků,“ uznává pro Český rozhlas Plus analytička Asociace pro mezinárodní otázky se zaměřením na Čínu Ivana Karásková.
Svět má vážný problém, když prezident USA může zasahovat do ekonomických globálních procesů podle receptů z minulého století a žádná síla ani americká demokratická instituce mu v tom nezabrání.
„Na Čínu nemají žádný nástroj. Čína si to evidentně už dobře zanalyzovala a ví, že na ni nic nemají,“ upozorňuje v pořadu Řečí peněz ekonomka Jana Matesová.
Členské státy Evropské unie ve středu podpořily návrh Evropské komise na zavedení odvetných cel v reakci na americká cla na ocel a hliník, informovala Evropská komise.
První část evropských protiopatření na americká cla týkající se oceli a hliníku začne podle komisaře pro obchod Maroše Šefčoviče platit 15. dubna, druhá část 15. května.
Cla na dovoz automobilových dílů do Spojených států amerických, která by měla začít platit v sobotu 3. května, by se mohla dotknout českých výrobců více než tento týden oznámená reciproční cla.
Vlastně by to byl všechno tak trochu kabaret, kdyby nebyl svět globálně propojený a Amerika nebyla jeho nejdůležitějším obchodním trhem. Za současných okolností hrozí celosvětová hospodářská krize.
„Je potřeba snažit se vyjednávat, anebo najít jiné nástroje, jak svou ekonomiku posílit. Evropa může hledat nové trhy,“ říká bývalá zástupkyně Česka u Světové banky ekonomka Jana Matesová.
Některé zboží je od nového celního režimu zatím osvobozeno. Výjimka se týká ropy, plynu, mědi, zlata, stříbra, platiny, palladia, dřeva, polovodičů, farmaceutických výrobků a některých nerostů.
Index S&P 500, jenž zahrnuje pět set největších na burze obchodovaných podniků v USA, klesl o téměř pět procent. Prezident Trump, který si od cel slibuje oživení ekonomiky, význam poklesu zpochybnil.
Šel do Růžové zahrady Bílého domu, stoupl si k mikrofonu, vytáhl velkou tabuli s čísly a oznámil cla snad na všechny a na všechno. Donald Trump mění globální ekonomiku.
„Celé východisko americké politiky vůči clům je postaveno na zcela mylných základech, což způsobí velký problém nejen celému světu, ale i Americe,“ kritizuje nová americká cla ekonom Jiří Rusnok.
Na zboží z Evropské unie mají být za týden uvalena cla ve výši 20 procent „Chaos, který se vytvoří, bude jen poškozovat celosvětovou ekonomiku,“ říká Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy.
V krajních případech může jít kromě cel či omezení dovozu o odříznutí amerických bank od evropských veřejných zakázek nebo omezení financí, které Evropané investují do amerických společností.
„Obchodní válka, kterou svými kroky iniciuje (americký prezident) Donald Trump, je hra se záporným součtem,“ napsal na síti X ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Americký prezident Trump ve středu po skončení obchodování na burzách oznámil, že Spojené státy od 5. dubna začnou vybírat plošné desetiprocentní clo prakticky u veškerého zboží dováženého do USA.