Kdo zvítězil v celní přestřelce mezi Čínou a USA? Ukázala se neochota trestat Peking, píše Economist
„Čína byla velmi těžce zasažena,“ nechal se slyšet americký prezident Donald Trump. Devadesátidenní obchodní příměří podle něj dokazuje úspěch jeho administrativy i „kamikadze“ strategie celního nátlaku. V Číně to ale vidí přesně opačně. Britský magazín Economist se zaměřuje na to, jak si obě strany situaci vykládají a co to vypovídá o jejich strategiích.
Spojené státy sníží „reciproční“ cla na čínské zboží ze 145 na 30 procent nejméně na 90 dní. Washington ponížil o více než polovinu tarify na balíčky z internetových obchodů pod 800 dolarů. Čína na oplátku spustí cla na americké zboží ze 125 na 10 procent a vedle toho zrušila zákaz dovozu letadel Boeing.
O válce v Súdánů, konci boje Kurdů za nezávislost v Turecku, izraelské cestě k vyvlastnění palestinské půdy a boji s kriminalitou v São Paulu. Poslechněte si celý Svět ve 20 minutách
Čínské komentáře tvrdí, že americká administrativa ustoupila tlaku způsobenému propadem trhů a nespokojeností spotřebitelů. Příměří je v Pekingu vnímáno jako národní triumf a důkaz, že Washington nedokáže snášet ekonomickou bolest. Nacionalistický komentátor Hu Xijin označil Trumpův krok za „Velké vítězství“ pro Peking, píše britský magazín Economist.
Navzdory příměří zbývající cla čínskou ekonomiku poškodí. Odhady ekonomického růstu se ale zlepšily. Banka Goldman Sachs nově očekává růst Číny ve výši 4,6 procenta oproti původním 4 procentům.
Čína se zároveň snaží využít situace k získání přízně zemí globálního Jihu. Prezident Si Ťin-pching v úterý na setkání s latinskoamerickými lídry zdůraznil, že chce prosazovat skutečný multilateralismus a hájit mezinárodní spravedlnost a právo.
V jemné narážce na Trumpova cla prohlásil, že „v celních ani obchodních válkách nejsou vítězové“ a že „šikana a hegemonie povedou jen k izolaci“.
Neochota potrestat Peking
Skutečnost, že Spojené státy hrozí kroky, které nakonec nejsou připraveny uskutečnit, může mít širší dopady. Čínští představitelé z toho mohou usuzovat, že ochota Washingtonu potrestat Peking, natož ho vojensky napadnout kvůli Tchaj-wanu, je nižší, než se předpokládalo.
Obchodní válka mezi Čínou a USA neskončila, jen si bere oddechový čas, říká ekonom
Číst článek
Shodou okolností Čína v úterý, tedy den poté, co byla dohoda o příměří uzavřena, prosadila nové zákony o národní bezpečnosti, které zpřísňují její kontrolu nad Hongkongem.
Dohoda má ale podle Economistu pro Čínu i dvě nevýhody. Je pro Peking natolik výhodná, že Trump může své rozhodnutí znovu přehodnotit. Jedním z příznaků tohoto vývoje je situace na trhu kontejnerové přepravy.
Podle agentury Bloomberg se přepravci snaží co nejrychleji dopravit zboží v devadesátidenním okně na místo toho, aby stanovili ceny s ohledem na návrat k normálnímu stavu. Pravděpodobně mají strach z toho, co se stane pak.
Vyhlídka na hospodářskou krizi mohla přimět čínské vedení k hlubším reformám směřujícím k vyvážení ekonomiky ve prospěch domácí spotřeby. Celní příměří však tento tlak snížilo, uzavírá britský magazín Economist.
Poslechněte si všechna témata pořadu Svět ve 20 minutách v audiu výše. Válka v Súdánu eskaluje a představuje globální hrozbu. Blíží se konec čtyřicetiletého boje Kurdů za nezávislost v Turecku? Izraelská vláda otevírá cestu k vyvlastnění palestinské půdy na Západním břehu. A Sao Paulo nasazuje v boji s kriminalitou „velkého bratra“.