Nikaragujské národní shromáždění schválilo v prvním čtení dodatek ústavy, který dává prezidentovi a jeho ženě větší kontrolu nad zemí. Změna ústavy například vytváří pozici spoluprezidentky.
Po prezidentských volbách, ve kterých Daniel Ortega už počtvrté obhájil svůj mandát, opustil dosavadní politiku podpory Tchaj-wanu a přiklonil se k Číně. Spekuluje se o možných investicích.
Zhruba 13 000 volebních místností se uzavřelo v neděli v 18.00 místního času. Volební komise oznámila, že první výsledky budou známy zhruba šest hodin po uzavření volebních místností.
Rychle se začaly šířit memy s Ortegou a jeho ženou, viceprezidentkou Rosario Murillovou, oblečenými ve skafandrech. Další zobrazují příslušníky nikaragujské policie při vyvlastňování Měsíce.
Podle jedné z místních farmářek přišli před několika lety úředníci přeměřit jejich dům. Když obyvatelé protestovali, donutili je příslušníci národní gardy lehnout si na zem a bili je tyčemi.
Masové protesty, které v Nikaragui trvají už tři měsíce, mají podle médií přinejmenším tři stovky obětí, čtyři další přibyly v noci na úterý. Ortega svůj postoj obhajoval v rozhovoru pro Fox News.
Ulice zely prázdnotou poté, co místní opozice vyzvala k 24hodinové generální stávce. Stalo se tak den po nových protestech proti prezidentovi Danielu Ortegovi, ty si celkem vyžádaly přes 270 mrtvých.
Při protivládních protestech v Nikaragui zemřelo 218 lidí. Dalším obětem zabránili zástupci církve jednáním s policií v Masayae, kde tento týden odpůrci prezidenta vyhlásili samosprávu.