Konec mezinárodních misí. Nikaragua vyhostila tým OSN, Guatemala obklíčila vyšetřovatel korupce

Nikaragua se rozhodla vyhostit členy mise OSN, která se zabývá dodržováním lidských práv a tento týden obvinila vládu prezidenta Daniela Ortegy z nepřiměřeného používání síly proti demonstrantům. Pro OSN byl pátek ve Střední Americe perný, poznamenala agentura AP. V guatemalské metropoli totiž mezitím obklíčila vojenská vozidla sídlo protikorupční mise podporované OSN. Tamní prezident Jimmy Morales oznámil, že jí nebude prodloužen mandát.

Managua/New York (Aktualizováno: 22:27 31. 8. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současné protesty jsou nejkrvavější od roku 2007, kdy se Ortega stal prezidentem.

Nikaraguou zmítají protesty už několik měsíců. | Zdroj: Reuters

Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na zdroje z OSN.

Úřad vysokého komisaře OSN (UNHCR) pro lidská práva ve středu ve své zprávě konstatoval, že nikaragujská vláda porušuje lidská práva a přehlíží, když ozbrojené skupiny zadržují protestující, z nichž někteří jsou znásilňováni a mučeni.

Týmu OSN v Nikaragui bylo podle agentury AP řečeno, aby opustil zemi. Zdroj uvedl, že Rada bezpečnosti OSN bude o situaci v Nikaragui jednat 5. září.

Navzdory masovým protestům odmítá Ortega odstoupit. ‚Předčasné volby by vyvolaly nestabilitu,‘ řekl

Číst článek

Vláda středoamerické země tvrdí, že zpráva UNHCR je neobjektivní a nebere v potaz skutečnost, že kabinet reagoval v kontextu údajného pokusu o puč.

Šéfka Nikaragujského střediska lidských práv (CENIDH) Vilma Nuňezová podle agentury AFP s poukazem na Ortegu řekla, že toto vyhoštění „odráží záměr člověka, který se cítí být zcela ztracen a který už nedokáže skrývat ani svou zodpovědnost, ani pravdu“. Podle dalšího zástupce CENIDH Marlina Sierry jde o vyhoštění, protože tým OSN svou práci v zemi ještě nedokončil.

Středoamerická regionální kancelář pro mise OSN v oblasti lidských práv uvedla, že v pátek obdržela od nikaragujského ministerstva zahraničí dopis, v němž vláda oznamuje, že její pozvání už neplatí. OSN uvedla, že příslušný tým bude situaci v zemi nadále sledovat a referovat o ní na dálku.

Šéf mise v Nikaragui Guillermo Fernández Maldonado potvrdil, že jeho tým zemi opustí. „Pozastavujeme veškerou plánovanou činnost,“ citovala ho AP.

Zpráva UNHCR, která je značně kritická vůči nikaragujské vládě, dokumentuje porušování lidských práv v latinskoamerické zemi od 18. dubna do 18. srpna. Mezi kritizovanými věcmi, na něž materiál poukazuje, je nepřiměřené používání síly, zabíjení páchané policií, mizení lidí, svévolné věznění a případy mučení a sexuálního násilí v zadržovacích centrech.

OSN: Za genocidu Rohingů nese odpovědnost velení armády, nečinností k ní přispěla i barmská vláda

Číst článek

Násilné potlačování protestů proti prezidentovi Danielu Ortegovi, bývalém vůdci marxistických povstalců, vyvolalo ostrou mezinárodní kritiku. Podle zprávy OSN bylo zabito více než 300 lidí a na 2000 dalších utrpělo zranění.

Dokument rovněž poukázal na to, že po dubnovém vypuknutí protestů vytvořili stoupenci vládnoucí sandinovské strany přepadové skupiny, které útočí na protivládní demonstranty. Kromě toho existují provládní ozbrojené skupiny vycvičené bývalými členy zločineckých gangů a vojáky ve výslužbě, které po celé zemi vězní protestující.

V Guatemale v pátek vojenská vozidla podle agentury AP obklíčila sídlo Mezinárodní komise proti beztrestnosti v Guatemale (CICIG). Guatemalský prezident Morales poté oznámil, že jeho vláda se rozhodla misi podporované OSN neobnovit mandát.

Oficiálně jsme oznámili generálnímu tajemníkovi OSN, že CICIG neobnovímě mandát, řekl na dnešní tiskové konferenci Morales, kteří čelí pokusům o zrušení imunity před vyšetřováním nelegálního financování jeho předvolební kampaně.

Už Moralesův předchůdce Otto Pérez přišel o úřad kvůli protikorupčnímu vyšetřování, které vedla komise CICIG a nyní je ve vazbě. CICIG usiluje také o obžalování současného prezidenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme