Sjezd demokratů byla mediální show v americkém stylu. Snaží se o ‚obamovský moment‘, míní expert

Nominační sjezd demokratů v Chicagu je po čtyřech dnech u konce. Kromě americké viceprezidentky Kamaly Harris, která v emotivním proslovu přijala nominaci demokratů do prezidentských voleb, sjezdem provázela i řada vystoupení. „Málokdo se koukal na celé ty dlouhé projevy. Hodně lidí vidělo vždy jen to nejzajímavější,“ hodnotí pro iROZHLAS.cz amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Kryštof Kozák.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaký dojem máte ze sjezdu?
Sjezd jsem bedlivě sledoval a moje dojmy jsou, že se to demokratům nějakým způsobem podařilo. Ten sjezd nebyl moc konkrétní. Byla to taková mediální show v americkém stylu. Vystoupila tam spousta umělců a speakerů, bylo tam hodně emocí. Zároveň tam byla vidět pozitivní energie a naděje, se kterou demokraté momentálně vnímají Kamalu Harris a Tima Walze.

Harrisová přijala nominaci demokratů do voleb v USA. ‚Budu prezidentkou všech Američanů,‘ řekla

Číst článek

Je forma mediální show, včetně zapojení influencerů, u takových sjezdů v USA ojedinělá?
Ne, je to spíše tradiční věc. Ti influenceři jsou novinkou v rámci toho, že se zejména demokratická strana snaží dostat k mladým voličům, takže i tiktokoví influenceři na sjezdu měli svá speciální místa.

Zajímavé je, že hodně lidí vidělo jen ty nejzajímavější vystřižené klipy. Málokdo se koukal na celé ty dlouhé projevy, ve kterých zazněla také spousta klišé. Hodně lidí vidělo vždy jen to nejzajímavější. Když se někomu podařilo něco zvlášť vtipného nebo emocionálního. To jsou ty střípky, které potom influenceři rozhazují na sociálních sítích.

Překvapilo vás na demokratickém sjezdu něco?
Pěkné bylo, když na pódium přišly vnučky Kamaly Harris (jednalo se o její praneteře, pozn. red.) a učily lidi správně vyslovovat slovo „Kamala“. Republikáni to totiž používají jako trochu rasistickou urážku, kdy schválně vyslovují její jméno trochu špatně. To byl takový překvapivý moment, že se Spojené státy učily vyslovovat jméno budoucí prezidentky.

Objevila se už nějaká odezva v médiích či od republikánů?
Určitě odezvu sjezd má. Donald Trump se k sobě snažil v průběhu sjezdu strhnout pozornost a stačil zkritizovat projev Kamaly Harris. Myslím si ale, že to nevybočilo z nějakých standardů.

A myslím si, že demokraté si dost oddechli. V Chicagu byla spousta protestujících, zejména kvůli podpoře Izraele od Kamaly Harris a Joea Bidena a prodeji vojenského materiálu Izraeli, který je používaný v Gaze. Ty protesty tam byly, ale podařilo se je udržet v rozumné míře.

Kdo je Tim Walz? ‚Nikdy nepodceňujte učitele,‘ vzkazuje demokratický kandidát na viceprezidenta

Číst článek

Jaký vliv má postoj „být pro všechny“, který demokraté zaujali? Zafunguje takový přístup ve Spojených státech?
Demokraté se snaží vytvořit takový obamovský moment. Protože Baracka Obamu také všichni podceňovali. Říkali, že jeho prostřední jméno je Hussein a tak podobně. Všimněme si ale, že Barack Obama ve svých slavných projevech mluvil o Americe jako o širším projektu, který je otevřený spoustě lidem z různých kultur a vyznání.

Barack Obama také mluvil o posilování střední třídy a o tom, že chce být prezidentem všech Američanů. Nakonec to úplně nevyšlo, ta společnost zůstala stále polarizovaná. Obama však na této platformě vyhrál. Není tedy překvapivé, že se Kamala Harris snaží vytěžit z jeho odkazu. Jak v tom, co říká, tak v tom, jak se chová.

Má tedy Harrisová šanci jeho úspěch zopakovat?
Průzkumy jasně ukazují, že se demokratům podařilo dohnat ztrátu, kterou Joe Biden měl. Ten ztrácel pět šest procentních bodů, což už je hodně. Nyní se ty průzkumy s Kamalou Harris minimálně srovnaly, v některých státech to demokratům dokonce pomohlo.

Kamala Harris vhodně zvolila Tima Walze, guvernéra Minnesoty, takže určitě mají nějakou šanci. Nicméně to bude ještě velmi složité. Do listopadu se stane hodně věcí. Uvidíme například velmi zajímavou televizní debatu 10. září, kdy se poprvé osobně střetne Kamala Harris s Donaldem Trumpem.

Volby nejsou rozhodnuté ani na jednu, ani na druhou stranu. Třeba v klíčové Pensylvánii je to dlouhodobě 49 a 49 procent.

Kateřina Vrbatová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme