Případ vyvolává otázky, zda se bude Trumpova administrativa ochotná rozhodnutí soudu podřídit. Podle Reuters může tento soudní spor přerůst v závažný střet mezi výkonnou a soudní mocí v USA.
Islámábád dříve varoval, že do 30. dubna deportuje všechny afghánské státní příslušníky bez patřičných dokladů. Zdůvodnil to tím, že Afghánci se podílí na ozbrojených útocích, Kábul to odmítá.
Garcia, který pochází ze Salvadoru, byl v roce 2019 zadržen v Marylandu a následně mu byl přiznán status ochrany před deportací s ohledem na možné pronásledování gangy v domovské zemi.
Jižní Súdán, který vyhlásil nezávislost na Súdánu v roce 2011, patří mezi jedny z nejchudších států světa. V poslední době v africké zemi sílí napětí a panují obavy z vypuknutí další občanské války.
Kilmar Abrego Garcia byl jedním z migrantů, které vláda 15. března ve třech letadlech deportovala do Salvadoru. Trumpova administrativa tvrdí, že nemá pravomoc ho vrátit zpět do země.
„Ukrajinská rozvědka spolu s polskými kolegy vypracovala operaci, která trvala déle než půl roku, kdy ho přesvědčili, že mu německý parlament chce udělit cenu a finanční odměnu,“ popisuje Soukup.
„Putinova strategie spočívá v rusifikaci celé generace. Pro mě jde o genocidu, především tu kulturní, neboť mu jde o změnu identity unesených dětí,“ popisuje Mykola Kuleba.
Imigrační a celní služba se má zaměřovat na přistěhovalce s kriminální minulostí, ale v jejích celách a záchytných centrech končí i bezúhonní migranti. Jen bez potřebných dokumentů.
Soud Trumpovi dočasně zakázal, aby zákon z 18. století, který se v minulosti užíval jen v době válek, používal k rychlé deportaci migrantů, které vláda podezřívá ze členství ve venezuelském gangu.
Vláda USA deportovala přes dvě stě lidí do vězení v Salvadoru. Tvrdí, že jde o venezuelský gang. Trump deportace umožnil aktivací zákona z 18. století, což soud zablokoval.
Soudce James E. Boasberg k verdiktu řekl, že musí jednat okamžitě, neboť vláda již na základě Trumpova prohlášení začala s deportacemi do Salvadoru a Hondurasu.
Imigrační úřad (ICE) od Trumpova nástupu zvýšil tempo zatýkání migrantů, včetně těch, kteří nebyli obviněni nebo odsouzeni za trestné činy. Agenti ICE v únoru deportovali kolem 11 000 přistěhovalců
Snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa deportovat ve velkém zahraniční přistěhovalce bez patřičných dokladů vyvolává chaos a zasévá paranoiu mezi americkou veřejností.
Německu se loni v srpnu podařilo do Afghánistánu vypravit deportační let s afghánskými občany usvědčenými ze spáchání trestného činu. Před časem vláda uvedla, že chystá další let.
Šéf americké diplomacie vyrazil na turné po latinskoamerických zemích, z nichž některé zatím dávají najevo malou ochotu vyjít vstříc plánu deportovat z USA statisíce migrantů.
„Myslím si, že to uspokojuje jeho voliče a že z toho nakonec nic nebude. Ti lidé nebudou deportováni, protože to narazí na jiné právní problémy, třeba na ústavu,“ domnívá se Petros Michopulos.
Americký prezident Donald Trump ve středu podepsal nařízení o boji proti antisemitismu a zavázal se deportovat studenty bez amerického občanství a další, kteří se účastnili propalestinských protestů.
Podle pracovníků Úřadu pro imigraci a cla příkazy výrazně zvyšují pravděpodobnost, že policisté budou ve snaze splnit kvóty používat víc nevybíravých donucovacích taktik.
Letáky se objevily v pondělí, v den inaugurace prezidenta Donalda Trumpa, který mimo jiné ohlásil plán zahájit masové deportace imigrantů žijících v USA bez povolení.
„Myslím, že je možné prodloužit zeď nebo postavit vojáky na hranice, ale charakter americké společnosti jako imigrační bude pokračovat,“ říká Martin Rozumek.
Muž byl už dříve v hledáčku kriminalistů kvůli příspěvkům na sociálních sítích, které schvalovaly aktivity Islámského státu. Zveřejňoval také videa poprav a sebevražedných atentátů.
Nově oznámení nominanti do čela imigračních a celních úřadů budou Trumpovi pomáhat realizovat jeho plány na zavedení přísných opatření na hranicích a spustit program deportací a zadržování běženců.
Děti a mladiství nejdříve přebývali v přechodném ubytování v Kurské a Rostovské oblasti. Pak byli umisťováni k ruským rodinám nebo do převýchovných táborů a naturalizováni jako ruští občané.