Jedna z největších deportací z Libye. Přes 600 Nigerijců bylo násilně vráceno, museli jít přes Saharu

Více než 600 lidí bylo násilně deportováno z Libye a museli absolvovat cestu přes Saharu. The Guardian uvádí, že se jedná o dosud jednu z největších deportací ze severoafrické země. K vyhoštění dochází v době, kdy byly země Evropské unie obviněny z ignorování rozsáhlého a systematického porušování lidských práv a zneužívání migrantů v Libyi.

Libye Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nigerijští migranti vyhoštěni z Libye

Více než 600 Nigerijců bylo násilně deportováno z Libye na cestu přes Saharu. | Foto: Zohra Bensemra | Zdroj: Reuters

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) potvrdila, že do pouštního města Dirkou v Nigeru dorazilo minulý víkend v konvoji kamionů 613 lidí, všichni nigerijské státní příslušnosti. Byli mezi velkým počtem migrujících pracovníků, které za poslední měsíc zadržely úřady v Libyi. 

Lidé z Nigeru, Mali a Čadu již dlouhodobě migrují do jižní Libye za prací. Jiní migrují do země, aby si vydělali peníze na cestu a připojili se k pašerácké lodi do Evropy.

„Zima v poušti je velmi chladná a migranti nacpaní jako sardinky, bojující o nejpohodlnější místa, mohou vypadnout z kamionů a zlomit si končetiny. Lidé dorazí (do Agadezu) ve velmi žalostném stavu,“ řekl Azizou Chehou z charitativní organizace Alarm Phone Sahara pro řešení tísňových situací migrantů. Podle něj byla cesta přes Saharu mezi Libyí a Nigerem „nebezpečná a traumatizující“.

Země EU se snaží snížit počet lidí přicházejících do Evropy, přičemž Itálie podepsala dohody s Tuniskem a Libyí o omezení přechodů přes Středozemní moře. Podle italského ministerstva vnitra se do Itálie v roce 2024 dostalo 66 317 lidí, o polovinu méně než v roce 2023.

Trump oznámil šéfy imigračních a celních úřadů. Mají realizovat plán deportace nelegálních běženců

Číst článek

„Vůdci jako Orbán, Meloniová nebo Trump tleskají takové účinné krutosti. Evropská unie platí za vymazání migrantů a zneviditelnění utrpení, zatímco ostatní dělají jejich špinavou práci,“ uvedl David Yambio, mluvčí neziskové organizace Refugees in Libya.

Jalel Harchaoui, spolupracovník Royal United Services Institute a specialista na Libyi, řekl, že pravidelné shromažďování a vyhošťování zahraničních pracovníků bylo „tradicí v jižní Libyi již od dob Kaddáfího“, ale že tento incident byl odlišný kvůli velkému počtu lidí vyhoštěných najednou.

„Neexistovalo žádné oficiální oznámení ani jasná politika – to jsou prostě místní úřady, které shromažďují lidi. Nicméně v rétorice Haftarovy koalice (Libyjská národní armáda vedená polním maršálem Khalifou Haftarem), která z velké části ovládá Sabha (město v jižní Libyi, odkud byli deportováni), se často objevuje tendence démonizovat cizince, zejména ty ze subsaharské Afriky.“

Mluvčí agentury OSN pro uprchlíky UNHCR uvedl, že věří, že z Libye přichází více skupin migrantů, a že je „připraven podpořit IOM, zejména při identifikaci a podpoře jednotlivců, kteří mohou potřebovat mezinárodní ochranu“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme