Hledání kovových předmětů s detektorem je trochu jako rybaření. „Lov je cennější než kořist,“ říká detektorář Miroslav Kratochvíl v rozhovoru pro Radiožurnál.
Za tři minuty odhalí i nepatrné množství novičoku. Nový detektor paralytických látek vyvíjí experti Vojenského výzkumného ústavu pro českou armádu. Prototyp už testují liberečtí vojenští chemici.
Objevené zlato podle odborníka pochází z doby kolem roku 500 našeho letopočtu. „V Norsku nebyl podobný poklad objeven od 19. století a je neobvyklý i v kontextu celé Skandinávie,“ říká.
Není v silách policie ani archeologů dodržování zákona ohlídat. Pak je tedy dobré chovat se aspoň tak, abych případně napáchal co nejmenší škody. Řada hledačů zkouší štěstí na zoraných polích.
Protože Jiří Pernica použil při hledání detektor kovu, nemá na nálezné podle zákona nárok. Mimořádnou finanční odměnu by mu ale mohl udělit Jihomoravský kraj.
Šachista se k podvádění přiznal a zároveň oznámil ukončení kariéry. Na jeho prohřešek zareagoval Český šachový svaz, který chce zpřísnit kontroly na turnajích.
Máchovo jezero na Českolipsku se už tři týdny vypouští. S tím, jak hladina klesá, sjíždějí se do Doks hledači drahých kovů. Během odpoledne se jich sejde na hlavní pláži třeba deset a v holínkách pak procházejí pobřeží. Za hodiny hledání je jim odměnou třeba ztracený prstýnek nebo řetízek. Většinou ale nacházejí jen odpadky. Nejčastějším nálezem je obal od čokolády.
Od začátku roku se v Havlíčkově Brodě už 13 lidí přiotrávilo a tři lidé zemřeli. Jedovatý oxid uhelnatý vzniká při nedokonalém spalování plynu. Lidé, kteří se ho nadýchali, většinou ohřívali vodu v koupelně pomocí karmy. I pro odborníky je záhada, proč právě Havlíčkův Brod. Přesnou příčinu stále neurčili.
Čeští vědci pracují na unikátních technologiích, které by mohly zlepšit kontroly na letištích, hranicích nebo překladištích kamionů. Fyzikální ústav Akademie věd vyvíjí společně s některými firmami speciální materiály do bezpečnostních systémů. Citlivé detektory podrobněji prozkoumají obsah nákladu a upozorní na nebezpečné chemikálie, radioaktivní látky nebo výbušniny.
V Česku je prý kolem 25 tisíc takzvaných detektorářů. S detektory kovu se toulají po polích, lesích i městech. Stále jsou mezi nimi nepoctivci, kteří cíleně drancují naleziště, řada detektorářů ovšem s archeology spolupracuje. Například na Přerovsku se archeologické průzkumy bez amatérských hledačů pokladů už pár let neobejdou.
Více než 1,5 miliardy korun vydělal na prodeji falešných detektorů výbušných systémů britský podvodník. Londýnský soud už Jamese McCormicka uznal vinným a teď se radí o výši trestu. Bývalý policista prodal tisíce zcela bezcenných přístrojů hlavně do Iráku.
Kamera, která odhalí lež, možná bude již brzy skutečností. Na jejím vývoji teď pracují na anglické univerzitě v Bradfordu. Výzkum je sice teprve na začátku, ale už teď vykazuje dobré výsledky. Další pokrok se čeká na konci roku, kdy vědci systém instalují na jedno z britských letišť.
Irácký premiér Núrí Málikí nařídil vyšetřit rýsující se aféru kolem nákupu a používání vadných přístrojů na odhalování bomb. Tamní vláda nakoupila tyto detektory od britské firmy za miliony dolarů, nyní ale vyvstalo podezření, že jsou nefunkční a jejich použití možná stálo životy tisíců lidí.
Britské úřady zakázaly vyvážet přístroje na odhalování bomb do Iráku a Afghánistánu. Pravděpodobně totiž nefunguji a mohly by tak ohrozit životy britských a spojeneckých vojáků.
Britská policie zatkla majitele společnosti, která do Iráku dodala jeden a půl tisíce záhadných detektorů na výbušniny. Zařízení je výsuvná anténa s rukojetí a za bombou se prý otáčí úplně stejně jako virgule za vodou v rukou proutkaře.
Americká vláda vynaloží tři miliardy dolarů na vývoj citlivých detektorů, které budou chránit Spojené státy před zavlečením i primitivních jaderných zbraní. Na získání nových technologií spolupracuje s Velkou Británií.