„Nechuť eskalovat konflikt znamená nechtít vyřešit problémy. A ty evidentně máme,“ je přesvědčený filozof a historik Petr Hlaváček z Ústavu pro studium totalitních režimů.
V pohraničních oblastech Severní Koreje lze v posledních týdnech slyšet zvláštní druh produkce. Jihokorejci tam totiž kromě politických vzkazů pouští z reproduktorů i svoji populární hudbu – K-pop.
Manžel běloruské opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské není jediným politickým vězněm běloruského režimu, po kterém se slehla zem. Je jich celá řada a „ztrácejí se“ v běloruském vězeňském systému.
„Číselně můžeme říct, že zlatý věk demokracie skončil kolem roku 2010, kdy bylo na světě pouze 22 plných diktatur a nejvíce demokratických režimu,“ vysvětluje politolog Jaroslav Bílek.
Tálibán drží nad vodou strádající ekonomiku, přestože mezinárodní společenství Tálibán neuznává. V druhém roce vlády Tálibánu však přibylo mnohých zákazů pro afghánské ženy a dívky.
KLDR nikdy nebyla schopna vyprodukovat dostatek potravin pro svých 26 milionů obyvatel. Když v lednu 2020 zpřísnila kontrolu hranic, zastavil se dovoz obilí, strojů a hnojiv z Číny.
„Běloruská vězení jsou jako koncentrační tábory. Sice nějak přežíváte, ale stále cítíte, že vám chybí kyslík. To ilustruje situaci v celé zemi,“ tvrdí členka opoziční vlády Alina Koušyková.
Nina Špitálníková se rozhodla poznat jednu z nejtužších diktatur na světě zblízka. Tento týden si můžete v rámci soutěže serveru iROZHLAS.cz zahrát o audioknižní verzi její vzpomínkové knihy.
Triumf diktatury podtrhl podvodný postup do finále. Peruánci totiž prodali postup za úplatu i za protislužbu, argentinská junta se měla odvděčit dodávkami obilí.
Putin a Rusko celé se anexí dalšího ukrajinského území dostávají k „bodu nenávratu“. Putin celou situaci neustále eskaluje s vědomím jednoduché reality. Prohra Ruska znamená prohru pro Putina.
Stále ještě sice nevíme, jak rusko–ukrajinská válka dopadne, ale jedno staronové poučení z ní již vyvodit můžeme: diktátorům odtrženým od reality žádná racionalita k vítězství nepomůže.
Vladimir Putin se rád srovnává s mnohými ruskými a světovými státníky. Nejraději ovšem s Petrem Velikým. Proč se, ale srovnává zrovna s mužem, který obdivoval Evropu a reformoval Rusko po jejím vzoru?
Čtyřiašedesátiletý Marcos získal podle projekcí výsledků 25,9 milionu hlasů, zatímco jeho protikandidátka, nynější viceprezidentka Leni Robredová, shromáždila 12,3 miliónu hlasů.
„Putinova válka byla předem naplánovaná a nevyprovokovaná. Odmítl opakované snahy o diplomacii,“ uvedl Biden. „Když diktátoři za svoji agresi nezaplatí, způsobí ještě více chaosu,“ řekl.
„Dnes už se do Ruska vracím jen velmi zřídka… V mém případě na represe zatím nedošlo, nátlak ale pociťuji samozřejmě velmi silně,“ říká v rozhovoru autor filmu o bývalém vůdci SSSR „Gorbačov. Ráj.“
Když byl Zdeněk Klíma kluk, bylo mu divné, že doma nemají skoro žádné věci, které by připomínaly rodinnou minulost. „Ptal jsem se maminky – a řekla, že její rodina o všechno přišla,“ vzpomíná.
Vůdce KLDR Kim Čong-un odvolal část stranických špiček kvůli pochybení při epidemii covidu-19. To mělo způsobit závažný incident, který ohrozil bezpečnost země.
Novinář Witold Szabłowski procestoval čtyři kontinenty, aby našel osobní kuchaře diktátorů a často jako první vyslechl vyprávění o jejich životě. Jak to vypadalo v kuchyních, kde se vařily dějiny?
Maun Win Kchain Tha z úkrytu vede skupinu politiků, kteří se odmítli smířit s únorovým převratem. V prvním projevu k veřejnosti nyní řekl, že „národ čelí nejtemnější chvíli, ale brzy nastane svítání“.
Přelom roku je vždy ideálním prostorem pro čerstvé výhledy a všemožné prognózy. Výjimkou v tomto ohledu není ani Rusko, kde se textů tohoto druhu v posledních dnech vynořila celá řada.
Enver Hodža 45 let šířil teror v Albánii, kde byly tisíce lidí pronásledovány a popraveny. Když před necelými 30 lety režim padl, desítky jeho soch neodolaly hněvu Albánců, píše AFP.
Španělsko viní Frankova rodina z porušení úmluvy o ochraně lidských práv, konkrétně z porušení práva na soukromý a rodinný život, porušení zákazu diskriminace a porušení práva na spravedlivý proces.
Běloruský diktátor Lukašenko, kterému bude 65 let, se k moci dostal díky demokratickým volbám. I další posilování svých pravomocí si zpravidla nechal schválit občany v referendu.
Podle soudu tak může být bývalý poddůstojník Antônio Waneir Pinheiro de Lima stíhán za únos a znásilnění Inês Etienne Romeuové v „domě smrti“ ve státu Rio de Janeiro.
„Fašismus je mrtvý. Mussolini je mrtvý. Ti, co si tyto věci kupují, jsou jen pravicově smýšlející lidé chtějící politickou změnu,“ říká jeden z obchodníků, který prodává busty Il Duceho.