Koalice sociálních demokratů, liberální FDP a Zelených se pře o rozpočet a ve snaze snížit deficit veřejných financí zastavuje schvalování nové vojenské pomoci Ukrajině.
„Mírné zlepšení očekávaných strukturálních sald, jakož i zvýšení hodnoty nominálního HDP oddaluje možný rok kolize ukazatele dluhové kvóty s institutem dluhové brzdy,“ uvedla rozpočtová rada.
Poslanci projednávají ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti, který zavádí sérii protidluhových opatření. Takzvaná finanční ústava počítá například se stanovením maximálního limitu pro výši vládního dluhu nebo se vznikem Národní rozpočtové rady. Opoziční ČSSD má ale k dluhové brzdě výhrady a bude chtít změny.
Opakování dluhové krize mají zabránit ještě přísnější pravidla fungování eurozóny. Ty bude obsahovat dokument, který mají už letos v březnu mezi sebou podepsat země platící eurem. Přidat se k nim mohou i státy s vlastní měnou, tedy i Česko.
V rámci přípravy na mimořádný summit Evropské unie se v Berlíně sešli německá kancléřka a francouzský prezident. Po schůzce ujistili veřejnost, že příprava paktu rozpočtové disciplíny pokračuje dobře. Podle odhadu Angely Merkelové by mohl být podepsán ještě tento měsíc. Nejpozději prý ale na začátku března.
Slovenský parlament schválil takzvanou dluhovou brzdu. Ústavní zákon bude garantovat, že veřejný dluh na Slovensku do budoucna nepřekročí 60 procent HDP. Politici, kteří nebudou dodržovat rozpočtovou disciplínu, můžou přijít i o funkci.
Slovensko už ví, jak bude vypadat jeho dluhová brzda zakotvená v ústavě. Jde o zákon, který určuje maximální bezpečnou úroveň veřejného dluhu, a počítá se sankcemi za její prolomení. Zákon chce podpořit vláda i opozice, což je v podmínkách současného slovenského parlamentu unikát.
Dolní komora francouzského parlamentu schválila návrh zákona, který má být ústavní zárukou pro schvalování pouze vyrovnaného rozpočtu. K tomu, aby se stal návrh součástí právního řádu, ho musí ještě schválit Senát a pak třípětinovou většinou poslanci obou komor parlamentu.
Francouzský parlament by mohl už dnes hlasovat o zákonu, který v nejméně dalších třech letech dovolí vládě schvalovat pouze vyrovnaný rozpočet. Podobný zákon, označovaný též za dluhovou brzdu, má už několik evropských zemí včetně Německa. Zákon má velkou naději na schválení vzhledem k tomu, že v parlamentu mají většinu pravicové strany.
Země platící eurem možná po vzoru Německa zavedou institut takzvané dluhové brzdy. Prosadit by ji chtěl předseda skupiny ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker.