Nejméně 60 těl vytáhli záchranáři v Jihoafrické republice ze zlatého dolu Stilfontein za poslední dva dny, napsala ve středu agentura Reuters s odvoláním na policii.
Poklesové jezero v poddolované oblasti na levém břehu Olše je tam, kde kdysi stála obec Darkov. „Sezóna na jezeře bude celoroční. Jde o to, jak skloubit zájmy všech skupin,“ říká Andrzej Bizoń.
Zatímco město má podle náměstka primátora Lukáše Raszyka (SOCDEM) s Asentalem korektní vztahy, místní spolek, který chce zachraňovat památky staré Karviné, s firmou vede spor o kapličku.
„Demolice zahrnuje kromě objektu v bezpečnostním pásmu ještě budovu staré třídírny, která je velká, takže jsme zhotoviteli dali čas půl roku. Do konce září,“ říká Milan Paľo z darkovského závodu.
Unikátní systém chodeb bývalých kaolinových dolů u Českých Budějovic si zřejmě bude moci prohlédnout každý. Jihočeský kraj chce důlní dílo Orty do několika let zpřístupnit turistům.
Speciální důlní laboratoř otevřel státní podnik Diamo, který chce zkoumat riziková místa v souvislosti s těžbou uhlí. Nezmapovaných oblastí je v celém revíru ještě hodně.
První plány s možnostmi nového využití dolů na povrchu budou hotové ještě letos. Musí se to celé stihnout, než se doly zasypou. Zčásti ale budou i dál sloužit energetice.
Podle plánu pokračuje postupný převod šachet ze společnosti OKD pod státní podnik Diamo. Už je ale jasné, že tradiční vytěžení posledního vozíku ovlivní protiepidemická opatření.
Stávka je reakcí na zpřísňující se klimatickou politiku Polska a s ní související jednání o uzavírání dolů v zemi. V nich by se mohlo přestat těžit v příštích dvanácti letech.
Některé zlaté, diamantové a bauxitové doly ve venezuelské části Amazonie z velké části kontrolují zločinecké gangy, které vykořisťují, bijí a dokonce zabíjejí pracovníky.
Koronavirus se šíří hlavně mezi slezskými horníky a jejich rodinami. Ministr zdravotnictví Lukasz Szumowski uvedl, že onemocnění má ve většině případů lehčí průběh.
V černouhelných dolech těžební společnosti OKD v Moravskoslezském kraji v loňském roce nezemřel žádný horník. Je to poprvé v historii. Ve čtvrtek to řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.
Hackerský útok ochromil počítačovou síť firmy v pondělí. Společnost proto z bezpečnostních důvodů ihned ukončila v dolech těžbu. Během vánočních svátků měl být ale ve firmě omezený provoz.
V provincii Horní Uele v Kongu zemřelo nejméně třicet horníků při sesuvu půdy ve zlatém dole. Podobné katastrofy nejsou v Kongu vzácné. Ministr těžebního průmyslu provincie vidí příčinu v deštích.
Slibů kolem OKD, jak dlouho ještě může těžit, možná ještě padne hodně. Žádné definitivní rozhodnutí však kvůli riskantnosti takového závazku nelze v nejbližší době očekávat.
Rozkaz zněl jasně, přesunout centrum města, kostel a deset tisíc lidí. Taková je situace ve švédském městě Kiruna, pod kterým se postupně rozšiřuje největší důl na železnou rudu na světě.
Soud nepravomocně zprostil viny znalce, který vypracoval posudek o státním podílu v OKD, jenž údajně vedl k nevýhodnému prodeji firmy. Osvobodil i další dva obžalované.
Od počátků hornického řemesla na Ostravsku a Karvinsku uplynulo téměř 250 let. A není tomu tak dávno, co se uhlí těžilo ještě v několika desítkách šachet. Dnes jich zbývá pár posledních.
V dole na Karvinsku přišel v pondělí ráno o život dvaapadesátiletý polský horník. O incidentu informoval mluvčí těžební společnosti OKD Ivo Čelechovský.
FOTO V ČLÁNKU. Den co den sestupují do aktivních vulkánů plných jedovatých plynů, aby odsud na zádech nosili jedovatou síru pro další zpracování nadnárodních společností. Průměrný věk, ve kterém horníci pracující v kráterech aktivní sopky v indonéské východní Jávě umírají, je 29 let. Zhruba 200 odvážlivců tam pracuje až 12 hodin denně, za směnu si vydělají přitom pouhých 250 korun. Po celou dobu dýchají toxické výpary. Důl, který se nachází v kráteru jezera indonéské sopky Kawah Ijen, je ale životně důležitým příjmem pro lidi v jejím okolí.
Krachující černouhelné doly OKD chce koupit firma podnikatele Daniela Křetínského a lidí z finanční skupiny J&T. Nabídku na převzetí doručila insolvenčnímu správci dolů, podle Hospodářských novin konkrétně společnost EP Industries. Druhým zájemcem je údajně zahraniční hedgeový fond. O nabídkách jednal věřitelský výbor OKD. Žádná konkrétní jména zájemců ale insolvenční správce OKD Lee Louda ani mluvčí firmy Ivo Čelechovský nekomentovali.
Ministerstvo průmyslu a obchodu chce nabídnout za OKD kromě symbolické 1 koruny výhledově i doplatek. A to v případě, že by OKD v budoucnu vydělalo na splacení 700 milionového úvěru od státní firmy PRISKo a také na útlum dolů. Vyplývá to z materiálu, který ministr průmyslu Jan Mládek z ČSSD v úterý poslal do připomínkového řízení a který získal Český rozhlas.
Osm set zaměstnanců OKD s nejvyššími příjmy dostalo zbytek svých mezd. V řádném termínu jim vedení těžební společnosti vyplatilo jen zálohu 20 tisíc korun. Vrcholový management firmy pak může očekávat svoje platy nejdřív příští týden.
Kompenzaci nejen pro moravské, ale i pro české horníky chtějí odbory i zaměstnavatelé. Konkrétně pro ty horníky, kteří přijdou o práci na Mostecku v souvislosti s útlumem těžby lomu ČSA.
Postupný útlum ostravských dolů je podle vedení společnosti Advanced World Transport jedinou rozumnou cestou, jak zabránit sociálním a ekonomickým otřesům. Firma také tento krok prosazuje v tříčlenném prozatímním věřitelském výboru OKD, kterého je součástí. Vedení společnosti AWT zároveň ujistilo, že bude postupovat v souladu s českým státem.
Španělé věří, že po nedělních předčasných volbách budou mít konečně funkční vládu. Ta dnešní už půl roku přesluhuje. Prosincové volby totiž skončily patem. Čtyři hlavní politické strany nedaly dohromady žádnou koalici a voliči tak musejí hlasovat znovu. Nová vláda bude mít před sebou řadu těžkých úkolů. Jedním z nich je řešení situace nerentabilních uhelných dolů na severu země. Má je uzavřít za necelé tři roky.