Úniky metanu hlídá na Ostravsku a Karvinsku speciální laboratoř. Kontroly souvisí s těžbou uhlí

Úniky metanu z poddolovaných oblastí na Ostravsku a na Karvinsku hlídá nová speciální laboratoř. Otevřel ji státní podnik Diamo, který chce zkoumat riziková místa v souvislosti s těžbou uhlí. Nezmapovaných oblastí je v celém revíru ještě hodně.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Wujek u Katovic

Podnik Diamo otevřel v Ostravě speciální důlní laboratoř (ilustrační foto) | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Není to tak dávno, co se poblíž centra Ostravy hloubily velké vrty pro měření metanu. Zkoumat se musí ale další místa, protože nikdy není jasné, kudy se výbušný plyn dostane na povrch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úniky metanu hlídá na Ostravsku a Karvinsku speciální laboratoř. Natáčel Martin Knitl

Miroslava Ševčíková je v podniku Diamo v Ostravě vedoucí laboratoře na měření důlních plynů – metanu, ale i oxidu uhličitého – kdekoliv venku v terénu. „Přiložíme tam sondu, která se utěsní, protože metan stoupá nahoru. A tu potom vyhodnotíme. Všechny naměřené hodnoty se ukládají v našem měřicím přístroji a tady na základně je potom vyhodnotíme,“ přibližuje pro ostravský rozhlas.

Měření metanu doporučují třeba stavební úřady. Je to důležité i tam, kde postupně končí těžba.

„Zejména v karvinské části, kde v současnosti dochází k uzavírání dolů, jak se tento stav vyvíjí dál výstupem důlních plynů na povrch. Z tohoto důvodu je důležité, abychom stále proměřovali a v budoucnu i ověřovali, jak jsou tato opatření účinná,“ doplňuje Kamil Šperlín z Diama, který má na starosti právě důlní plyny.

2:26

Jak využít plochy nad uzavřenými doly na Karvinsku? Plány počítají s cyklostezkou i solárními panely

Číst článek

Proměřují se také hraniční oblasti v kritických místech. Až skončí na Karvinsku těžba uhlí úplně, zřejmě se přestane čerpat důlní voda a metan bude hrozit dál.

„Víme, že přírodní faktor je dost složitý. Nikdy stoprocentně nedokážeme tato opatření realizovat. Tedy abychom provedli taková opatření, aby metan nevystupoval. Hovoří se o tom, že to jsou desítky nebo stovky let, kdy může metan v ostravsko-karvinské části dál vystupovat,“ upozorňuje Šperlín.

Metan hlídá v důlním revíru hustá síť vrtů a čidel napojených na centrální systém. Jsou na polích i mezi domy. I sebemenší únik se dá odhalit velmi rychle.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme