Vysoké teploty jsou rizikové i pro zvířata. Trápí zejména psy s krátkým čumákem a řídkou srstí. Plemena s hustou srstí snáší vedra paradoxně lépe, i ona ale potřebují vyšší přísun tekutin.
Prasnice Pigcasso svá díla tvoří v jihoafrickém útulku Farm Sanctuary, za kterým stojí aktivistka a ochránkyně zvířat Joanne Lefson. Ta si prý Pigcassiných vloh všimla, když byla ještě malé sele.
Změna zákona mohla usnadnit zdravotníkům ze zahraničí zapojení do praxe. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
„Zvířata pro nás představují úsek přírody, svět, který máme pod kontrolou a můžeme ho regulovat,“ upozorňuje socioložka Tereza Vandrovcová, spoluautorka knihy Dotek zvířat.
Tento týden si můžete v pravidelné knižní soutěži serveru iROZHLAS.cz zahrát o knižní výbor z novinových sloupků Jeremyho Clarksona, ve kterých zaznamenává své roční pokusy a omyly s farmařením.
„Drasticky ubylo drobných přispěvovatelů. To je špatné, protože zvířata přijímáme pořadí,“ upozorňuje předsedkyně Moravskoslezského spolku na ochranu zvířat .
Války přinášejí trápení nejen lidem, ale také psům, kočkám a dalším domácím zvířatům. Mnohá z nich ve válce přišla o své majitele. Někteří Ukrajinci se jim snaží pomoct.
„Jaký pán, takový pes“ podle něj platí částečně. „Často se to říká, ale nemyslím si, že je to pravda. My, a je na to i studie, si vybíráme psy, kteří jsou nám nějakým způsobem podobní,“ vysvětluje.
Tomáš Vocelka uspěl se sérií deseti snímků z Věčných lovišť, krematoria domácích mazlíčků. Podle něj je velmi působivé svým klidným dojmem. „Není to jen kuriozita o krematoriu pro zvířátka,“ říká.
Nebezpečí podle veterinářky zvířatům nehrozí. „Člověčí koronavirus nenapadá psy a kočky, může se na nich pouze pasivně přenášet,“ vysvětluje Martina Načeradská.
Statečné psí srdce je každoroční ocenění pro psy, kteří někomu zachránili život. Letošní ceny získali zvířecí hrdinové od cvičených policejních psů až po obyčejného německého ovčáka Konora.
Senioři si od Ježíškových vnoučat přejí nejen dárky zabalené do papíru, ale třeba i návštěvu psího kamaráda. V Liberci na Františkově se s nimi přišel pomazlit voříšek Lojza.
V hlavním městě je v současné době evidováno 81 440 psů, což je o 19 104 méně než v roce 2016. Nejvíce jich je na Praze 4. Mezi přihlášenými zvířaty převládají feny.
Psi dokonce svou kočku, kterou mají doma, brání, jakmile ale vidí na zahradě cizí kočku, tak by ji roztrhali. „Setkala jsem se s tím, jak pes bránil kočku,“ dodává.
Za péči o chlupaté společníky zaplatí Češi ročně miliardy. Vinaři hledají využití pro slupky, které zůstanou po vylisování hroznů. I to se dočtete v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Kam nejdál se zatoulal váš pes, když se mu podařilo utrhnout z vodítka nebo podhrabat plot? Floridská fenka Relay se dotoulala z Floridy až do New Yorku, tedy přes 1650 kilometrů.
Meteorologové vydali výstrahu před vysokými teplotami a nebezpečím požárů pro Čechy a jižní Moravu. Platí od úterý do odvolání. Lékaři doporučují se před sluncem chránit a používat opalovací krémy.
Olomouc se ve čtvrtek zařadil mezi několik málo měst v Česku, kde funguje krematorium pro domácí zvířata. Provoz rozjíždí v místní průmyslové zóně ve Chválkovicích. Jeho vznik přitom tři roky provázely protesty lidí.
Letní dovolenou vybírají někteří nejen podle ceny a destinace, ale také podle toho, zda s sebou mohou vzít i domácí zvíře. Jenže cesta do ciziny třeba pro psa a kočku nemusí být vždy bezpečná.
Jen za krmení psů a koček dají Češi dohromady 7 miliard korun za rok. Nejsou ale zdaleka jediní, lidé po celém světě za péči o domácí zvířata utratí až 2 a půl bilionu korun ročně. Využívají toho hlavně nadnárodní potravinářské firmy, jako je třeba švýcarský koncern Nestlé nebo americký výrobce tyčinek Mars, pro které se výroba krmiva stává výnosnější než produkce potravin pro lidi.
Od loňského roku bojují obyvatelé Svoru na Českolipsku proti vybudování krematoria pro domácí zvířata. Argumentem proti je údajně nevhodná pec, která se používá k likvidaci biologického odpadu a může tak poškodit životní prostředí.