Podle lékárníků je od dubna čtvrtina léků dražší
Pacienti od dubna platí v lékárnách víc ze své léky. Tvrdí to Česká lékárnická komora a Česká asociace farmaceutických firem. Podle nich pro pacienty podražila více než čtvrtina léků. U nich totiž pacienti dříve neplatili doplatek, ten ale vznikl revizí cen a úhrad léků, kterou průběžně provádí Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ministerstvo zdravotnictví i ústav přitom slibovaly, že změna systému úhrad se pacientů nedotkne.
Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček ale nyní tvrdí, že opak je pravdou. Zdražení se podle něj týká například dvou léků na tlak a jednoho na štítnou žlázu:
„Jsou skupiny léčiv, kde ten doplatek vzrostl násobně a za tříměsíční kúru pacient zaplatí bezmála 300 korun z původních zhruba sta korun. To znamená, že je trojnásobně vyšší doplatek a na úrovni lékárny my nemáme jakoukoliv možnost provést záměnu, protože tyto dva preparáty jsou jediné s touto účinnou látkou.“
Podle ministerstva zdravotnictví data České lékárnické komory nedopovídají realitě. Ceny léků podle něj naopak klesaly. S kritikou nesouhlasí ani Státní ústav pro kontrolu léčiv.
„My jsme v podstatě slibovali to, že v každé skupině, která je předem daná zákonem, bude vždy jeden plně hrazený přípravek. Tento plně hrazený přípravek byl zajištěn a kromě toho bylo zajištěno několik dalších hrazených přípravků v každé skupině. Nicméně to neznamená, že toto existuje u každé účinné látky. V takovém případě bychom poradili pacientům, aby se obrátili na lékaře s radou, který přípravek by jim mohl být předepsán tak, aby byl plně hrazený,“ říká vedoucí sekce cenové a úhradové regulace Jindřich Kotrba.