Ustanovení o postihu za „diskreditaci“ či za šíření „falešných zpráv“ o ruských ozbrojených silách přijali ruští poslanci krátce po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu v únoru 2022.
Nejvyšší představitel Ruské pravoslavné církve si nedávno veřejně postěžoval, že jeho země je veliká, ale žije v ní málo lidí. Ve stejném projevu přišel s vlastním řešením: v Rusku nebudou potraty.
Kromě Záporožské a Chersonské oblasti se jedná o mezinárodně neuznané proruské separatistické útvary Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku.
Kanál ruské Dumy byl „zrušen kvůli porušení smluvních podmínek YouTube“. Moskva už dříve zakázala přístup na populární sociální sítě Facebook, Twitter nebo Instagram.
Americká firma tak uzavřela skulinu, s jejíž pomocí ruští uživatelé službu Apple Pay používali. Své působení v Rusku ukončí i švédská streamovací platforma Spotify, které vadí nově přijaté zákony.
Příslušnou novelu přijala Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, hned ve druhém a třetím čtení, oznámila ruská média. Pro hlasovalo 401 přítomných poslanců, nikdo nebyl proti ani se nezdržel.
Sankce se kromě poslanců budou týkat i téměř dvou desítek dalších činitelů či subjektů. Podle Borrella se unijní státy na sankcích proti Rusku shodly jednotně.
Výsledek syrských prezidentských voleb nepřekvapil snad vůbec nikoho. Bašár Asad povede zemi dalších sedm let. Klan Asadů stojí v jejím čele už půl století.
Nový zákon předložili zákonodárci státostrany Jednotné Rusko. Právo být volen do Státní dumy má být upřeno lidem spojeným s „extremistickými nebo teroristickými organizacemi“.
Přelom roku je vždy ideálním prostorem pro čerstvé výhledy a všemožné prognózy. Výjimkou v tomto ohledu není ani Rusko, kde se textů tohoto druhu v posledních dnech vynořila celá řada.
Česká sněmovna návrh ruského zákona o veteránech ve středu označila za „odporný pokus legitimizovat okupaci“. Podle Zuzany Čaputové by se v případě schválení mělo zvážit i vyhoštění velvyslance.
Nespokojených s vývojem bylo v průzkumu 45 procent dotázaných, kurz země naopak schvalovalo 42 procent účastníků. Zbývajících 13 procent nedokázalo odpovědět.
Kvůli bojům v jihozápadní Sýrii opustilo za posledních 48 hodin své domovy přes 12 tisíc lidí. Informuje o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva. Syřané prchají z provincie Dará.
Inspektoři OPCW pobývají v zemi už týden, ale dosud jejich cestě do Dúmy podle Sýrie a Ruska bránila nevyřešená bezpečnostní situace ve městě. To už je pod kontrolou vládních jednotek.
Rusko v posledních dnech přichází s nejrůznějšími tvrzeními ohledně údajného chemického útoku v syrském městě Dúmá ze 7. dubna, který podle záchranářů z řad Bílých helem zabil nejméně 40 lidí.
Britská premiérka Theresa Mayová telefonicky jednala o Sýrii s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se kterým se shodla na nezbytnosti zabránit dalšímu použití chemických zbraní.
Lékaři se domnívají, že kromě chloru mohla být v Dúmě použita ještě jiná látka. „Z krve a moči se to dá zjistit až týden, možná déle,“ citoval Guardian jednoho z expertů.
Tentokrát chtějí USA zasáhnout více než jeden cíl a zároveň útočit déle, a ne jenom jeden den jako loni. Kromě Francie počítají také s podporou Británie, Saúdské Arábie a Kataru.
Prezident USA Donald Trump zrušil cestu na nadcházející summit Amerik v Limě. Chce dohlížet na reakci Washingtonu na dění v Sýrii. Místo Trumpa pojede do peruánské metropole viceprezident Mike Pence.
Na sociálních sítích se šířily záběry, na kterých byly vidět děti zřejmě v nemocnici. Zdravotníci jim oplachovali hlavy, prohlíželi jim oči a dávali inhalátory.