Apple v Rusku pozastavil službu Apple Pay pro platební systém Mir. V zemi končí i platforma Spotify
Technologický gigant Apple pozastavil svou službu Apple Pay pro ruský systém platebních karet Mir. S odvoláním na největší ruskou banku Sberbank o tom v pátek informovala agentura Reuters. Americká firma tak uzavřela skulinu, s jejíž pomocí ruští uživatelé službu Apple Pay používali. Své působení v Rusku ukončí i švédská streamovací platforma Spotify.
Apple v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu pozastavil na začátku března prodej všech svých výrobků v Rusku a omezil fungování Apple Pay a dalších služeb v zemi. Ruský systém Mir však zůstal k Apple Pay připojen až do čtvrtka, uvedl ruský Národní systém platebních karet (NSPK).
Po facebooku došlo i na instagram. Rusko umlčelo další sociální síť, podle cenzorů šíří nenávistný obsah
Číst článek
„Společnost Apple informovala NSPK, že pozastavuje podporu karet Mir v platební službě Apple Pay. Od 24. března nemohou uživatelé do služby přidávat nové karty Mir. Společnost Apple během několika následujících dnů zastaví všechny operace dříve přidaných karet,“ uvedla v pátek NSPK.
Americká firma o svém rozhodnutí dále omezit přístup ke službě Apple Pay uvědomila bankovní dům Sberbank. „Další používání karet Mir v Apple Pay nebude možné,“ uvedl největší ruský věřitel.
Končí i Spotify
Švédská streamovací platforma Spotify v pátek oznámila, že pozastaví poskytování svých služeb v Rusku. Odůvodnila to novými ruskými zákony, které tvrdě trestají kritiku úřadů a armády, uvedla agentura Reuters. Spotify již dříve uzavřela svou kancelář v Moskvě kvůli „nevyprovokovanému útoku na Ukrajinu“ ze strany Ruska.
S válkou přišlo blokování webů. Jak ho obcházejí v Rusku, Číně i Česku?
Číst článek
Spotify uvedla, že chtěla ponechat aktivní své služby v Rusku, aby nadále mohla poskytovat ruským posluchačům „věrohodné a nezávislé informace“ z regionu. Nově schválené ruské zákony ale podle společnosti ohrožují bezpečnost jejích zaměstnanců a v některých případech i posluchačů.
Ruský parlament tento týden schválil zákon, který trestá až 15 lety vězení šíření nepravdivých zpráv o činnosti ruských státní orgánů v zahraničí. Již dříve Duma schválila obdobný zákon týkající se armády. Kritici se domnívají, že Kreml chce těmito zákony zabránit šíření informací, které nejsou přesně v souladu s jeho výkladem působení ruských sil na Ukrajině. Kvůli novým zákonům z Ruska odešli zpravodajové řady zahraničních médií.
Od začátku invaze přerušilo své aktivity v Rusku mnoho evropských firem. Mohou za to sankce a také obavy z negativních dopadů na dobré jméno firmy. Své služby přestala v Rusku poskytovat také streamovací platforma Netflix. Do svého výběru nechtěla zařadit kanály ruské státní televize, jak to vyžaduje ruská legislativa.
Spotify je jedna z největších zvukových streamovacích platforem na světě. Podle údajů firmy měla na konci loňského roku přes 400 milionů uživatelů, z nichž 180 milionů mělo placené předplatné.