Sýrii dalších sedm let povede prezident Bašár Asad. K volbám nemohla téměř polovina obyvatel

Ve středu o půlnoci se zavřely v Sýrii volební místnosti. Prezident Bašár Asad usiluje o znovuzvolení do čela země na dalších sedm let. Opozice označuje hlasování za frašku, kritizují ho i západní země. Formálně se prezidentských voleb účastní další dva kandidáti, kteří jsou ale veřejnosti skoro neznámí. Asadův klan vládne Sýrii už půl století.

Damašek (Aktualizováno: 22:56 27. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad na setkání s Vladimirem Putinem v Kremlu

Syrský prezident Bašár Asad | Zdroj: Kremlin.ru | CC BY 4.0

Vítěz voleb už byl předem jasný, v syrských volbách je tomu tak už desítky let. Nejsou to v podstatě volby, ale spíše takové hlasování nebo stvrzení vůdce ve své funkci.

Syrský prezident Bašár Asad tedy znovu zvítězil a získal čtvrtý mandát. Podle oficiálních výsledků získal v hlasování 95,1 procenta hlasů. S odvoláním na předsedu syrského parlamentu o tom informovaly světové agentury. Opozice, OSN a mnoho západních států volby nepovažují za demokratické ani legitimní.

Formálně se ve volbách objevili další dva kandidáti, kteří byli ale veřejnosti téměř neznámí. Naopak 48 zájemců o kandidaturu syrské úřady odmítly.

Úplně stejně vypadaly prezidentské volby třeba v Egyptě v roce 2018, kde proti Abdalu-Fattáhu Sísímu stál jediný kandidát, rovněž zcela neznámý člověk bez šancí. Jsou to takové komparzy voleb v arabských zemích.

10 let od začátku války zůstává situace v Sýrii zoufalá. ‚Bez pomoci by dnes řada lidí nepřežila,‘ říká expert

Číst článek

V syrských volbách mohlo být podle analytiků jediné překvapení, pokud by se Rusko nebo Írán, což jsou sponzoři, na kterých je syrský režim od občanské války závislý, se chtěli Asada zbavit a dosadit do čela země jinou tvář. To se nestalo. Bašár Asad byl jednoznačně předurčený nechat se volbami potvrdit na dalších sedm let a Rusko ho tedy evidentně měnit nechce.

Polovina volit nemohla

Voleb se mohli účastnit lidé žijící v částech Sýrie, které jsou pod kontrolou Asada, což jsou asi dvě třetiny země. Volit se také mohlo na některých ambasádách v zahraničí, například v Libanonu, Rusku, Kuvajtu  nebo v Jordánskou. Podmínkou bylo, aby lidé měli platný syrských pas a razítko o výstupu  ze země, což diskvalifikovalo většinu uprchlíků. Ti se dostávali ze země nelegálně a mnozí z nich mají také dávno propadlý pas.

Nevolili také lidé v těch částech Sýrie, které nemá pod kontrolou centrální vláda. Dohromady je v zahraničí asi pět milionů lidí, v těch částech Sýrie mimo kontrolu Asadova režimu je dalších pět milionů. Je to asi polovina všech Syřanů, kteří tu možnost volit neměli.

K tomu ještě nastaly protesty třeba v provincii Idlib, která je poslední opoziční provincií. Protesty proti volbám byly dokonce také v Dar'á, což je město na jihu Sýrie pod kontrolou Asadova režimu, kde místní klanoví vůdci vyzývali ke generální stávce. I na místech, které už má Asad po občanské válce znova pod kontrolou, jsou tak často stále protirežimní nálady.

Sýrie, Jemen, Libye. Kromě bojů a chudoby je drtí také pandemie, nemocnice nemají vybavení

Číst článek

Lidé k volbám nuceni nebyli, alespoň ne plošně. Ovšem proslýchá se, že státní zaměstnanci dostali příkazem, aby se voleb účastnili. 

Sám prezident Asad volil v Dumě, což je předměstí Damašku, kde do poslední chvíle občanské války vládli povstalci a kde také došlo k pravděpodobnému chemického útoku v roce 2018. Byla to demonstrace síly a znovudobytí původních povstaleckých oblastí.

Země po válce 

Země se z občanské války teprve vzpamatovává. Poškození ale záleží na části země. Například Damašek vypadá válkou relativně nedotčený. Zato jiná města a části Sýrie jsou válkou hodně zdevastované, často jsou úplně vylidněné.

Země zároveň zažívá ekonomický kolaps. Jednak kvůli občanské válce, ale také z jiných důvodů. Sousední Libanon, se kterým je Sýrie provázaná, taktéž prožívá obrovské finanční problémy. K tomu se ještě přidalo onemocnění covid.

Aktuálně je na tom Sýrie finančně a ekonomicky hodně špatně, navíc přišla o velkou část své střední třídy, na které před válkou hodně stála. Přes 80 procent střední třídy opustilo Sýrii, nejsou ani žádné rekonstrukční práce, žádné financování obnovy Sýrie, o kterém se mluvilo. Všechno je válkou zničené, a i proto se nechce uprchlíkům vracet zpátky do země.

Štěpán Macháček, zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme