„Pohřební komora je zdobená podle tehdejšího běžného zvyku pro významného hodnostáře, i když tento člověk byl úředník středního postavení,“ popisuje objev archeolog Ladislav Bareš.
S lokalitou Abúsír nedaleko Káhiry jsou čeští egyptologové spojeni už desítky let. V těchto týdnech na místě znovu pracuje expedice Českého egyptologického ústavu.
Miroslav Bárta vede od roku 2011 výzkum archeologické lokality v Abúsíru v Egyptě. V současnosti už ale podle svých slov netráví v terénu tolik času jako dříve.
Muzeum egyptské civilizace ještě čeká řada dodělávek. Zahradníci dokončují zatím nepřístupnou obrovskou zahradu kolem jezera. Ladí se také organizace parkování.
Převoz vzácných egyptských artefaktů neprovázely podle policie žádné komplikace. Pojistná hodnota je podle Národního muzea zhruba jedna miliarda korun. Výstava potrvá od srpna 2020 do února 2021.
Národní muzeum v Praze výstavu nazvalo Sluneční králové a její zahájení chystá na červen příštího roku. Přiblíží lokalitu Abúsír, na které desítky let pracují čeští egyptologové.
Muž v objevené hrobce byl identifikován jako Kaires, jelikož jeho jméno bylo vyryto na stěnách, uvedl generální tajemník egyptské nejvyšší rady pro památky Mustafá Vazírí.
Egyptský panovník Ramesse II. měl chrám i na sakkárské a abúsírské nekropoli. Jde o další úspěšný objev egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Čeští archeologové si v egyptském Abúsíru balí kufry. Letošní jarní sezona končí. V Egyptě nastává vlna letních veder, ve kterých se v poušti nedá pracovat. Archeologům z Univerzity Karlovy se prý i tentokrát podařily unikátní objevy. Informace ale smí zveřejnit jen egyptská památková správa a ta udržuje veřejnost v napětí. Život na vykopávkách má ale svůj každodenní rytmus.
Čeští egyptologové pracují v Abúsíru nedaleko Káhiry už desítky let. Na nalezišti jsou od roku 1960. K posledním unikátním objevům patří osmnáct metrů dlouhá loď pohřbená v písku nebo hrobka neznámé královny Chentkaus III. Další překvapení může přijít každou chvíli, protože jarní sezóna v Abúsíru je v plné síle. Při objevování tisíce let staré historie se ale egyptologové neobejdou bez místní pracovní síly.
Je téměř jisté, že za zdmi hrobky faraona Tutanchamona v egyptském Luxoru jsou dvě dosud neznámé místnosti. Oznámil to egyptský ministr pro památky Mahmúd Damátí.
Bezmála 5000 let starou loď objevili čeští egyptologové v lokalitě Abúsír. Dřevěný člun vykopali už v listopadu, se zveřejněním nálezu ale museli počkat na ministerstvo egyptské památkové péče. Objev tedy oznámili až teď, kdy je v Egyptě na návštěvě ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) při návštěvě pyramidového pole v egyptském Abúsíru slíbil podporu českým archeologům. Zaštítí také velkou výstavu k šedesátému výročí Českého egyptologického ústavu.
Čeští egyptologové za sebou mají dobrý rok. Objev hrobky královny Chentkaus na pyramidovém poli v Abúsíru, který učinili loni v lednu, je totiž podle serveru HeritageDaily třetím největším archeologickým nálezem roku 2015. Češi provádějí výzkum v této oblasti už přes půl století a hodlají v něm pokračovat.
Jedna z největší záhad starého Egypta, kde leží hrobka královny Nefertiti, je prý rozluštěna. Podle britského archeologa by měla být jen několik kroků od místa odpočinku krále Tutanchamona. Objev způsobil rozruch nejen v archeologických kruzích, teorii potvrdí ale až výzkum na místě.
Egyptologie je jedním z mála českých humanitních oborů, který se proslavil i ve světě. Čeští egyptologové patří už desítky let k mezinárodní špičce, poslední dobou dobou navíc slaví i velké objevy a úspěchy. Letos je to přesně sto let, kdy se na pražských univerzitách začal tento prestižní obor vyučovat.
Dvouletý program egyptologie na Filozofické fakultě Karlovy univerzity dostal akreditaci na dalších šest let. Vedení školy podle předsedkyně komise Vladimíry Dvořákové přepracovalo studijní program. Noví studenti by mohli do navazujícího magisterského oboru nastoupit už na podzim.
Mezi nejvýznamnější archeologické zásahy minulého roku se prosadili taky čeští egyptologové. Objevem - víc než čtyři tisíce let staré - hrobky kněze a vrchního lékaře Horního a Dolního Egypta. Prestižní odborný časopis Heritage Daily ho zařadil na šesté místo. První příčku obsadil objev pozůstatků anglického krále Richarda III..
Magisterský obor egyptologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy nezískal akreditaci od Akreditační komise České republiky. Komise oboru vytýká, že výuka se orientuje příliš na dějiny a teorii a chybí dovednosti pro uplatnění v oboru. Informuje o tom server Česká pozice.