OBRAZEM: ‚Zlaté procesí‘ s 22 egyptskými faraony projelo Káhirou do nového muzea
V sobotu večer se v Káhiře konalo Zlaté procesí. Právě tak nazvaly úřady slavnostní přesun mumií 22 velkých egyptských panovníků do nového muzea Egyptské civilizace. Po 120 letech tak slavné mumie opustily Egyptské muzeum na náměstí Tahrír, jejich převoz doprovázela velikou show pro přihlížející.
Náměstí Tahrír i přilehlé ulice, kterými procesí prošlo, byly dopravě i běžným lidem uzavřené. Egypťané tak mohli průvod sledovat především doma na televizních obrazovkách.
Před Egyptským muzeem zaujali čestná místa politici a velvyslanci. V Káhiře slavnosti přihlížela také generální ředitelka organizace UNESCO Audrey Azoulayová.
Ve speciálních alegorických vozech byly převezeny schrány s 18 králi a čtyřmi královnami, na každém voze bylo jméno panovníka či panovnice ve staroegyptském i arabském písmu.
Po slavnostním koncertu se procesí 22 vozů vydalo kolem 20. hodiny SELČ po nábřeží Nilu směrem do čtvrti Fustát, kde těla těchto vládců spočinou v novém Muzeu egyptské civilizace. Cesta trvala necelou hodinu.
Problémy pro průvodce
Přesun královských mumií ale nenechává chladnými třeba profesionální průvodce, kteří tu s oficiální visačkou na krku nabízejí své služby turistům. Mahásin Sajjidová je absolventkou fakulty turizmu a provází v angličtině.
„Ty mumie jsou takové naše děti. Bude to pro nás těžká chvíle, až odtud odjedou do jiného muzea. Zůstanou tady sice sbírky královny Hatšepsut, krále Achnatona, ale když odvezou Tutanchamona a mumie, nic sem lidi nepřitáhne,“ tvrdí.
Přesun mumií rezolutně odmítá i průvodce Tárek Kamátí, který tu už 15 let provází v angličtině a němčině. „Úřady tohle muzeum totálně zabily. Je mrtvé. Kdo z turistů bude mít čas navštívit v Káhiře hned tři velká muzea? Navíc každé v úplně jiné části města? Skrze všechny ty dopravní zácpy? Když odtud odvezou Tutanchamonův poklad a královské mumie, proč by sem pak ještě někdo chodil?“ ptá se.
Kamátí si myslí, že by se jak nové Velké egyptské muzeum v Gíze, tak Muzeum egyptské civilizace ve Fustátu měla využít jinak. „Kdyby trošku přemýšleli, vytáhli by artefakty z přeplněných skladů, a ty by vystavili v novém muzeu. A tady by nechali Tutanchamonův poklad a sál s mumiemi, aby se sem na ně chodili lidé dívat,“ navrhuje.
Skoro 120 let stará původní budova muzea bude stát na náměstí Tahrír dál. Mnohé exponáty v ní zůstanou. Na co ale bude lákat turisty, to je otázka, kterou si kladou nejen zdejší průvodci.