Nejméně dvakrát týdně pije energetické nápoje pětina českých dětí ve věku jedenáct až patnáct let. Je jich zhruba 70 000, v roce 2018 jich bylo 40 000 až 50 000.
V Česku organizace zabývající se tříděním odpadu uvádějí, že elektronické cigarety je možné vrátit v místě nákupu, odnést na sběrný dvůr nebo vyhodit do červených kontejnerů na elektronický odpad.
„Koncentrace nikotinu, který dostaneme do těla kouřením elektronických cigaret, se pro uživatele hodně špatně odhaduje. Může přijmout tak daleko více nikotinu,“ říká adiktolog.
Malé děti můžou na vakcínu proti covidu-19 čekat i několik měsíců. Varují Lidové noviny. A státnímu rozpočtu výrazně poklesly příjmy z cigaret, píše týdeník Hrot. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Elektronické cigarety se čím dál více využívají jako náhražka za běžné cigarety, když se kuřáci snaží se zlozvykem přestat. To se jim ale podle nové studie příliš nedaří.
Část Američanů posun hranice kritizuje s tím, že většinu práv a povinností, včetně držení zbraní, Američané nabývají v 18 letech, ne však kouření a pití alkoholu.
Prezident Donald Trump v pondělí oznámil, že se setká se zástupci výrobců elektronických cigaret a s delegací amerických lékařů, aby s nimi řešil „dilema elektronických cigaret“.
V USA roste počet případů úmrtí spojených s používáním elektronických cigaret. Podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí už kvůli dýchacím obtížím spojeným s inhalací e-cigaret zemřelo 18 lidí.
Obliba elektronických cigaret mezi mladými Američany vytrvale roste. Počet mladých ve věku 17 a 18 let, kteří mají v oblibě e-cigarety, se zvýšil na 21 procent ve srovnání s 11 procenty v roce 2017.
„Žáci základních a středních škol se stávají závislí na nikotinu kvůli elektronickým cigaretám, takže chceme udělat všechno, co můžeme, aby byly mimo dosah mladých lidí,“ řekl radní Shamann Walton.
Podle dat Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti z roku 2016 jsou mladí lidé mezi 15 až 24 lety nejčastějšími uživateli e-cigaret. Výrobci je lákají na moderní design a příchutě.
Kuřáky elektronických cigaret v Polsku od nového roku nejspíš čeká velká změna. Vláda se na elektronické cigarety rozhodla uvalit spotřební daň stejně jako na cigarety a jiné tabákové výrobky.
Elektronické cigarety kouří už i děti na prvním stupni základních škol. Po vzoru Youtuberů totiž vytvářejí kroužky a další dýmové efekty. S tím ale inhalují i řadu škodlivých látek.
Elektronické cigarety jsou podle britských expertů o 95 procent méně škodlivé lidskému zdraví než tabák. Proto by mohly být předepisovány na recept a hrazeny ze zdravotního pojištění jako způsob odvykání kouření. Doporučení, se kterým přichází v nové studii agentura britského ministerstva zdravotnictví, ale zpochybňuje řada jiných odborníků.
Dovážené náplně do elektronických cigaret mají často nedostatečné značení nebo nesplňují jiné požadované předpisy. Napovídají tomu kontroly České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Inspektoři od loňského ledna provedli kontroly u 69 distributorů či dovozců, u všech 59, u nichž už kontroly vyhodnotili, konstatovali nedostatky. Společnosti se provinily proti chemickému zákonu nebo evropským předpisům.
Stále víc kuřáků lákají elektronické cigarety. Nepřijdou o nikotin, ale kouřem neobtěžují okolí a neinhalují dehet nebo oxid uhelnatý. Kouření by tak mělo být méně nebezpečné. I elektronickým kuřákům ale hrozí pokuty, pokud si cigaretu neodepřou ve veřejné dopravě.