Cílili na děti. Americký výrobce e-cigaret Juul Labs zaplatí 438,5 milionu dolarů za urovnání vyšetřování
Dvouleté vyšetřování společnosti bylo vedeno více než 30 státy. Společnost Juul Labs je obviňována zejména ze šíření závislosti na nikotinových produktech mezi mladými. Čelí také soukromým žalobám jednotlivých rodin.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) již v minulosti zakázal prodej výrobků značky Juul s ovocnými příchutěmi, díky kterým se značka mezi teenagery zpopularizovala, píše BBC. V červnu pak FDA zakázal prodej jejich výrobků kvůli nedostatečným údajům o dopadu na zdraví a společnost musela výrobky z trhu stáhnout.
„Věříme, že jakmile FDA provede kompletní revizi všech předložených vědeckých poznatků a důkazů, jak vyžaduje zákon, a bez politických zásahů, měli bychom obdržet povolení k uvedení na trh," uvedla společnost.
Tabákový byznys: Češi kupují víc výrobků na zahřívaný tabák, spotřeba klasických cigaret klesá
Číst článek
Podle generálního prokurátora Connecticutu Williama Tonga vyšetřování marketingové propagace společnosti Juun odhalilo, že se firma snažila prodávat své výrobky mládeži a používala postupy ověřování věku, o nichž věděla, že jsou neúčinné, uvádí BBC.
„Prostřednictvím této dohody jsme zajistili stovky milionů dolarů, abychom pomohli snížit spotřebu nikotinu, a donutili Juul přijmout řadu přísných podmínek k ukončení marketingu cílícího na mládež a potlačení prodeje nezletilým,“ uvedl Tong v tiskové zprávě.
Částka 438,5 milionu dolarů, kterou společnost zaplatí za urovnání vyšetřování svých marketingových praktik, bude vyplacena v průběhu 6 až 10 let. Connecticutu bude vyplaceno minimálně 16 milionů dolarů, které budou použity pro prevenci a vzdělávání v oblasti vapingu.