„Soudci mají negativní zkušenost, kdy systém v minulosti nefungoval. Ale trest domácího vězení patří do moderní justice. Já si jenom myslím, že to má pomalý rozběh,“ říká soudkyně Eva Švíglerová.
V tisku se dočtete, kolik by byli Češi ochotni zaplatit za lístky do rychlovlaků. To je téma MF Dnes. České školy podle Hospodářských novin nedokážou poznat talentované děti. Více ve výběru z médií.
Probační a mediační služba (PMS) získala 15 milionů korun, které izraelská firma SuperCom složila do bankovní záruky při podpisu smlouvy na dodávku elektronických náramků pro domácí vězně.
Elektronické náramky byly v provozu od září 2018. Vedle domácích vězňů hlídaly také některé vězně podmíněně propuštěné na svobodu. U části obviněných také nahrazovaly pobyt ve vazební cele.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) chce ukončit spolupráci s dodavatelem náramků pro domácí vězně firmou SuperCom a vypsat nové výběrové řízení.
Firma SuperCom tvrdí, že se rozjezd monitorovacího systému nečekané prodražil a elektronické náramky dodá ve chvíli, kdy pro ní nebude dodávka ztrátová.
150 lidí aktuálně hlídají elektronické náramky pro vězně. Většinou je nosí pachatelé odsouzení k trestu domácího vězení. Pětina lidí má zařízení jako náhradu vazby.
Ministerstvo spravedlnosti už několikrát start náramků odložilo. Údajně kvůli technickým nedostatkům. Domácí vězně v současnosti namátkové kontrolují probační úředníci.
Po osmi letech čekání a několika neúspěšných tendrech se do praxe dostanou elektronické monitorovací náramky. První domácí vězni by si je podle ministerstva mohli nasadit do konce června.
Probační a mediační služba podepsala smlouvu na elektronické náramky pro vězně. Informovalo o tom ministerstvo spravedlnosti. Dodávat je bude firma SuperCom.