Vláda uprostřed července rozhodovalo o klíčových energetických a klimatických strategiích. Opozice a někteří ekonomové upozorňovali, že vláda tím výrazně zvedne ceny energií a pohonných hmot.
Distributoři chystají stamiliardové investice do sítí, které se promítnou do poplatků pro spotřebitele. Jak se pak náklady rozdělí, má řešit nová tarifní soustava.
Češi dnes mají při srovnání přes paritu kupní síly téměř stejně drahou elektřinu jako Němci, kteří jsou tradičně v cenách elektřiny „na špičce“ unie. Čím to je?
Vláda dnes přijala státní energetickou koncepci, která obsahuje šest základních variant vývoje do roku 2040. Hlavním zdrojem by v této době měla být jaderná zařízení, následovaná zemním plynem a ropou. Koalice se mimo jiné dohodla, že stát by neměl garantovat výkupní ceny elektřiny z nových zdrojů.
Vláda by dnes měla rozhodnout o nové dlouhodobé energetické koncepci státu. Ta obsahuje šest variant vývoje v této oblasti do roku 2040. Ministerstvo průmyslu se přiklání k podpoře zejména jaderné energie, následované zemním plynem a ropou. Kromě toho mají ministři řešit i plán, jak dosáhnout v následujících pěti letech větších energetických úspor. Diskutovat možná budou také o další těžbě uranu.
Nová energetická koncepce nebo postup při dalším čerpání eurodotací byly hlavními body, které na dnešním jednání probírala tripartita. Podle premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky hrozí, že Česká republika letos zřejmě nevyčerpá z eurofondů zhruba 19 až 20 miliard korun.
Vláda má výhrady k plánu Evropské unie, jak zmenšit podíl skleníkových plynů v ovzduší. Bojí se, aby výrazné snižování emisí nevedlo k růstu nezaměstnanosti a aby tím netrpěl celý český průmysl.
Nová vláda chce dostavět Temelín, neposkytne ale žádné státní garance. V energetice bude lobbovat v Evropské unii za snížení požadavku podílu obnovitelných zdrojů a nebrání se prolomení těžebních limitů. Na Žofínském fóru to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).
Ačkoli Německo směřuje k získávání energie primárně z obnovitelných zdrojů, zdroje tradiční tak úplně neopouští. A tak i dnes mizí ve chřtánu hnědouhelného dolu celé obce. Na řadě je i 700 let starý Pödelwitz.
Větší podíl energie z jádra a naopak postupný útlum uhelných elektráren, takovým směrem se vydá česká energetika. Koncepci na dalších dvacet až třicet let posoudila vláda. Koncepci však kritizují ekologické organizace. Vadí jim, že prosazuje jadernou energetiku, a naopak podle ekologů málo podporuje obnovitelné zdroje. Teď je prostor pro posouzení dopadů na životní prostředí, pak kabinet koncepci odsouhlasí.
Proti nové energetické koncepci státu protestovalo ráno před úřadem vlády asi 150 lidí. Ekologičtí aktivisté a zástupci obcí, které jsou ohrožené prolomením těžebních limitů, chtěli ministry přesvědčit, aby pro koncepci nehlasovali. Výzvu ministrům se jim však předat nepodařilo, členové vlády přišli na jednání jiným vchodem.
Odpůrci dobývání uranu v Libereckém kraji chtějí zabránit těžbě pomocí chemikálií. Bojí se drancování přírody a ohrožení pitné vody. Těžbu by podle nich měl zakázat zákon. Ministerstvo průmyslu a obchodu s jejím obnovením v oblasti Podještědí prý ale zatím nepočítá.
Obce ohrožené těžbou kritizují návrh surovinové politiky státu. Dokument připravilo spolu s energetickou koncepcí státu ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle kritiků umožní obnovení těžby uranu v Podještědí, prolomení dosud platných limitů těžby uhlí na severu Čech a průzkumnou těžbu v dole Frenštát v Beskydech.
Na to, co chybí nebo naopak přebývá v aktualizovaném návrhu energetické koncepce ministerstva průmyslu a obchodu, dnes poukážou starostové obcí dotčených těžbou uhlí a uranu společně se zástupci ekologických organizací.
V Česku by se v budoucnu měla více využívat jaderná energie. Počítá s tím aktualizovaná státní energetická koncepce, kterou představil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba z ODS. Podíl uhlí na výrobě energie má přitom klesnout na třetinu současného stavu. Ministr chce definitivní podobu dokumentu předložit na konci srpna vládě.
Stát připravuje strategii, podle které bude postupovat v dalším budování zdrojů elektřiny až do roku 2040. Tým expertů pod vedením Václava Pačese doporučuje do roku 2030 nejméně polovinu energie čerpat z jádra, druhou polovinu pak z kombinace uhlí, plynu a obnovitelných zdrojů. Podporuje také stavbu dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín.
České přenosové síti hrozí kvůli přetokům z Německa black out. Premiér Nečas dnes na energetické konferenci v Berlíně vyvrátil, že by Česko odpojilo německou síť. Naopak záměr je v dalších letech investovat do posílení naší sítě.
Šest členů hnutí Greenpeace se vyšplhalo na rypadlo v lomu ČSA na Mostecku s transparentem protestujícím proti prolomení těžebních limitů hnědého uhlí. Policie ani těžařská firma proti nim zatím nezasáhly.
Demise ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka by neměla mít vliv na Státní energetickou koncepci, která se stále na vládě a na které resort pod jeho vedením pracoval. Rádiu Česko to řekl náměstek ministra pro energetiku František Pazdera. Koncepce sází na výrobu elektřiny z jádra a postupném útlumu těžby uhlí. Za týden má skončit meziresortní připomínkové řízení ke koncepci.
Jak zaznělo na dnešní konferenci Euro Business Brunch, připravovaná energetická koncepce státu počítá ve všech variantách se silným zastoupením jaderné energie.
Jestli bude státní energetická koncepce počítat i s prolomením limitů na těžbu uhlí na severu Čech, to by mělo být jasné do konce roku. Do té doby má ministerstvo průmyslu a obchodu koncepci vypracovat. Vláda se zatím seznámila s tím, jak práce na její aktualizaci postupují.
Závratné sumy, které mohly vydělat firmy investující do solárních elektráren, se pravděpodobně sníží. Kabinet na ně uvalil tzv. srážkovou daň ve výši 26 procent.
V Praze na Žofíně začalo odpoledne fórum o státní energetické koncepci a energetické bezpečnosti na příštích dvacet let a jejím výhledu až do roku 2050. Jde o akci s vysokými či minimálně dlouhodobými ambicemi a na vysoké úrovni.
Firma ČEPS, která má v Česku na starosti rozvodné sítě, vyzvala distribuční společnosti - mimo jiné i ČEZ - aby už do sítě nepouštěly žádné další zelené zdroje. Důvodem jsou nepravidelné dodávky energie z těchto zdrojů, které jsou závislé na počasí. Kolaps energetické sítě by tak podle ČEPSu mohl nastat už příští rok.
Státní energetickou koncepci by mohli místo vlády schvalovat poslanci. Pokud by se jim dokument nelíbil, vrátili by jej vládě k přepracování. Sněmovna poslala do závěrečného projednávání sociálně demokratickou novelu zákona o hospodaření energií, která tuto změnu umožňuje.
Sněmovna by dnes mohla rozhodnout, zda budou státní energetickou koncepci nově schvalovat poslanci místo vlády. Podle návrhu ČSSD by vláda také měla povinnost jednou za tři roky předložit poslancům zprávu o plnění koncepce.