Letošní Tour de France se zapsala do historie. A to nejen kvůli trase, kdy se končilo časovkou v Nice místo sprinterského dojezdu v Paříži. O rekordní zápisy se zasloužili cyklisté svými výkony.
Účastníci povolené demonstrace proti eritrejském režimu, prorazili policejní zátarasy a vtrhli na festival organizovaný příznivci vlády Eritreje. Potyčky si vyžádali více než 50 zraněných.
Sedmadvacetiletý muž z africké Eritreje, který dorazil do Německa jako žadatel o azyl, byl shledán vinným z vraždy a pokusu o vraždu, rozhodl soud v bavorském městě Ulm.
V jihoafrické Pretorii podepsaly znepřátelené strany trvalé příměří. Končí tak válka, ve které za dva roky zemřely statisíce lidí a až tři miliony vyhnala z domovů.
„Když jsem se vrátila domů a řekla jsem matce, že mě znásilnili a že si myslím, že bych mohla být těhotná, vyhodila mě z domu a řekla: Jak můžeš otěhotnět s těmito zabijáky?“ popisuje 19letá dívka.
Bez přístupu ke vzdělání skončilo asi 258 milionů dětí a teenagerů ze základních a středních škol. Nejhorší situace je například v Jižním Súdánu, Rovníkové Guineji nebo Eritreji.
Migranti budou po příjezdu do Dánska zaevidováni a následně mohou být posazeni do letadla mířícího například do Afriky, kde se dalšími procesy vyřizování žádosti bude zabývat partnerská země.
Trvalo tři měsíce, než organizace mohla udělat nějaký závěr, a to na základě několika postupů. Vyšetřovatelé získali svědectví 41 přeživších a svědků událostí v Aksúmu.
V září stát Tigraj uspořádal regionální volby i přes odpor etiopské vlády, podle které bylo hlasování nezákonné. Spor se vyostřil, když se obě strany obviňovaly z plánování vojenských konfliktů
„Když přijdete do etiopské komunity a řeknete: pojďme sázet, do pár minut máte sto lidí, kteří jdou sázet,” vysvětluje pro iROZHLAS.cz zemědělský konzultant Člověka v tísni Jan Svitálek.
Seehofer zdůraznil, že Eritrejec žil ve Švýcarsku legálně a legálně přijel i do Německa, nevidí proto důvod, proč by měl z tohoto případu vyvodit nějaké důsledky v oblasti imigrační politiky.
Podle odhadů OSN je na potravinovou pomoc odkázáno asi 18 milionů Severokorejců, 70 % tamní populace. Situace se výrazně zhoršila loni v létě, kdy zemi zasáhla nejhorší vlna sucha od roku 2001.
FOTO UVNITŘ. Anglická policie z Cambridgeshire v sobotu zastavila kamion z České republiky 260 kilometrů od přístavu Dover. Řidič volal na tísňovou linku s podezřením, že jsou uvnitř kamionu další lidé. Z návěsu totiž slyšel podivné zvuky. Policie v něm pak našla tři Eritrejce, které řidič nevědomky dovezl až k městu Peterborough severně od Londýna. Černí pasažéři se do kamionu dostali zřejmě už ve Francii.
3:13
|Robert Mikoláš, Jan Prokeš, Simona Bartošová|Zprávy ze světa
První uprchlíci z Eritreje dnes v rámci dohodnutých kvót odletěli z Itálie do Švédska. Začíná se tak naplňovat plán na rozdělení uprchlíků mezi státy Evropské unie, který se týká 160 tisíc migrantů původem právě z Eritreje, ale i Sýrie a Iráku, kteří dočasně pobývají v Itálii a Řecku.
Cyklistická Tour de France je mezinárodní záležitostí. Nejen tím, že letos projíždí třemi zeměmi, ale i pestrým národnostním složením pelotonu. Před několika lety poprvé dokončili Tour de France dva Japonci, loni premiérově Číňan, letos poprvé Eritrejci.
Evropský parlament dostal do rukou šokující zprávu. Eritrejská a súdánská bezpečnost se podílejí na mučení a zabíjení tisíců eritrejských uprchlíků na egyptské Sinaji. Propletená síť organizovaného zločinu tahá nelidským způsobem z rodin obětí obrovské finanční částky formou výkupného.
Několik zahraničních turistů se v minulých dnech stalo v Etiopii terčem útoku. Němec, Maďar a Rakušan v úterý zemřeli v regionu Afar, který sousedí s Eritreou. Další lidi útočníci zajali. Oblast je pro veškerý turistický ruch momentálně uzavřená. Etiopská vláda viní z násilností právě sousední Eritreu, ta to ale popírá.