Podle průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas se většina dotázaných cítí být Evropany, ale jen část z nich je spokojena s členstvím v EU. Proč není sedmadvacítka populárnější?
V celoevropském průměru zajímají volby 57 procent respondentů, v Česku je to zmíněných 28 procent. Češi jsou tak se svým nezájmem úplně na chvostu mezi státy EU.
„Je dobře, že ministerstvo pro evropské záležitosti máme. Je to silný vzkaz pro veřejnost, že vláda to po všech těch předchozích myslí s Evropskou unií vážně,“ popisuje Dvořák.
Evropská unie se pro hnutí ANO stala dalším cílem totálně destruktivní politiky, kde hnutí změněné v převodní páku zájmů Andreje Babiše a jeho Agrofertu bojuje o posílení ze strany voličů SPD.
Vedle protiněmecké a euroskeptické rétoriky, která podle polské opozice částečně souvisí s předvolební kampaní, chtějí polské úřady opět také vymoci od Německa reparace za druhou světovou válku.
S Evropskou unií je třeba skoncovat. Tyto názory nabírají v Česku na radikalitě. Češi patří poslední dobou k národům, které chovají k Evropě největší skepsi. Proto je nutné vzít její novou vlnu vážně.
Francouzi dali světu mnohé. Nebýt ale jejich revolučního boje za svobodu, možná bychom mnohé z nich za „francouzské" ani nepovažovali a jiné by nám chyběli úplně.
Britský premiér David Cameron dal členům svého kabinetu v souvislosti s referendem o vystoupení z EU nůž na krk. Ministři, kteří chtějí vést kampaň za odchod Británie z unie, budou muset vládu opustit.
Už druhý mandát v britské Dolní sněmovně získala krajně pravicová Strana pro nezávislost Spojeného království. Formace známá pod zkratkou UKIP ovládla doplňovací volby ve volebním okrsku Rochester a Strood v jihovýchodní Anglii. Poslanecké křeslo získal přeběhlík od vládních konzervativců Mark Reckless.
V Evropě stále najdeme země, které jsou pro nás neznámé. A to nemusíme dávat za příklad třeba takové Moldavsko. Do Lucemburska je to z Čech pár hodin autem, ale o mentalitě tamních lidí toho moc říct asi neumíme. Lucembursko je přitom zdaleka nejbohatší zemí v celé Evropské unii. A tak asi není překvapivé, že o Evropě mluví Lucemburčané hlavně v dobrém.
Evropská unie raději už s půlročním předstihem apeluje na své obyvatele, aby se zúčastnili voleb do Evropského parlamentu. V některých obcích Vysočiny ale lidé jen kroutí hlavou a k volebním urnám se zatím nechystají.
Plnou čtvrtinu hlasů získala v místních volbách v Anglii a Walesu euroskeptická Strana pro nezávislost Spojeného království, která svou volební kampaň postavila na výpadech proti imigrantům.