Kočí si podle policie založil adresu elektronické pošty podobnou té, jakou pro soukromé účely používá místostarosta Prahy 10 Tomáš Pek. Následně z ní pod místostarostovým jménem psal různým lidem.
Masové střelby v Praze, Ostravě a Uherském Brodu od sebe dělí vždy čtyři roky. Z uzavřených skupin se slovní projevy nenávisti nově dostaly na světlo k veřejnosti, nastiňuje expert Tomáš Koblížek.
Videa, na kterých známé osobnosti propagují falešné investice, se šíří na sociálních sítích. Jde přitom o podvod, kterému pomáhá rychlý rozvoj umělé inteligence.
Hoax o klíčenkách se zabudovanými GPS zařízeními, které rozdávají zločinecké gangy, se šíří po internetu už více než deset let. Zpráva pochází z Jihoafrické republiky a vyvrací ji i česká policie.
Prezident k Valnému shromáždění promluvil 19. září, celý jeho projev je na záznamu na webu OSN. Ze záběrů ze začátku i konce projevu je patrné, že v sále jsou kromě něj přítomní ještě další státníci.
Server iROZHLAS.cz v dalším díle seriálu Ověřovna vysvětluje, proč nejsou pravdivé a jak internetoví podvodníci renomé médií využívají k vlastnímu obohacení.
Podle Stanislava Bárty z Masarykovy univerzity je srovnávání obou symbolů nesmyslné už proto, že oba vycházejí z jiné tradice – Železný kříž z tradice německých rytřířů, ukrajinský kříž z té kozácké.
„Ačkoliv byli Finové v průběhu 2. světové války spojenci nacistického Německa, nehrály krajní pravice ani rasistické ideje ve Finsku nijak významnou roli,“ říká odborník na finské dějiny Tomáš Masař.
Z policejních statistik vyplývá, že kyberkriminalitou a v Česku dlouhodobě roste. Například loni policisté řešili 18 500 skutků. Objasněnost byla 15 procent.
Jak upozorňuje Jan Votýpka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, tvrzení, že je chitin životu nebezpečný, je nesmyslné. „Mají ho i kvasinky a houby. Museli bychom se zříct i piva,“ podotýká.
Policie odložila případ videa, ve kterém měl tehdejší prezidentský kandidát Petr Pavel vyzývat k otevřenému konfliktu s Ruskem. Bylo falešné, ale ne trestné.
V Praze se totiž na začátku října natáčel film One Life irské režisérky Aisling Walshové o siru Nicholasi Wintonovi. Filmaři využívali pro natáčení právě první nástupiště a historickou budovu nádraží.
První případy se v Česku objevily na konci května, souvisely s cestou na hromadnou akci v zahraničí. Z 50 nakažených v Praze hygienici nedávnou cestu do zahraničí při zjistili zhruba u poloviny.
Dva roky staré záběry z konfliktu v Sýrii, výbuchu v libanonském Bejrútu nebo starého ukrajinského filmu. I tato videa se objevují na internetu jako „záběry z války na Ukrajině“. Jak je rozpoznat?
Pražská SPD na facebooku v květnu zveřejnila obrázek s autentickou grafickou podobou sociální sítě a Bartošova profilu s údajně nepravým komentářem pirátského předsedy.
Zřejmě nejagresivnějším tvrzením ruských špionů byla informace o tom, že radikální oponenti brexitu chystají atentát proti bývalému britskému ministru zahraničí Borisi Johnsonovi.
Konspirace proti Rusům, legalizace pedofilie i krmení dravé zvěře domácími mazlíčky. To vše se objevilo ve výčtu loňských hoaxů specializovaného evropského týmu bojujícího s ruskou propagandou.
O fake news neboli falešných zprávách slýcháme v posledních letech stále častěji. Lež, nebo svoboda slova? A poznáme takové informace? Odpovědi hledali hosté v debatě Českého rozhlasu Plus.
Praha||Michal Zlatkovský, Nela Krawiecová|Zprávy z domova|HRA
Jaké je to mít vlastní dezinformační web? Zažijete to v naší zpravodajské hře. V roli dezinfomátora si zkusíte ovlivnit veřejné mínění, diskreditovat své odpůrce i vyvolat politický skandál.
Evropská unie chce omezit šíření falešných zpráv na internetu. Evropská komise proto navrhla, aby se platformy jako Facebook nebo Twitter dobrovolně dohodly na pravidlech přístupu k dezinformacím.
Falešné zprávy můžou mít až děsivě realistickou tvář. Zapomeňte na fotomontáže. Rozvoj umělé inteligence umožňuje vytvořit třeba falešný projev politika a vložit mu do úst věty, které nikdy neřekl.
Internetový portál Seznam chce zasáhnout proti dezinformačním serverům. Zpravodajským webům publikujícím falešné informace nebude nově platit za reklamy.
Zakladatel encyklopedie Wikipedia Jimmy Wales vytváří zpravodajskou platformu Wikitribune. Cílem je, aby služba přinášela faktické a neutrální články, které by pomohly bojovat s falešnými zprávami.