Vyrobit falešné video je čím dál jednodušší, podvodníci tak okrádají zájemce o investice
Videa, na kterých známé osobnosti propagují falešné investice, se šíří na sociálních sítích. Jde přitom o podvod, kterému pomáhá rychlý rozvoj umělé inteligence.
Pachatelé investičních podvodů zneužívají hlas prezidenta Petra Pavla nebo expremiéra Andreje Babiše (ANO), kterým lákají možné oběti, aby jim svěřili své úspory. V minulosti šlo o články, které měly vypadat jako převzaté ze zpravodajských webů, nově podvodníci využívají skutečné video politika, u které nahradí zvuk s vygenerovaným hlasem.
Jak snadné je pro zločince vyrobit falešné video se známou osobou? Poslechněte si Antivirus
S tvorbou falešné zvukové stopy jim pomáhá umělá inteligence: existuje řada služeb, kde je možné za poplatek natrénovat cizí hlas, který pak řekne cokoli, co mu pachatel předepíše. Stačí mít jen několik zvukových ukázek hlasu, které u známých osobností není těžké získat.
Vlna podvodů z USA
K šíření podvodných videí pak pachatelé používají inzeráty na velkých platformách, jako třeba Facebook nebo YouTube. Ve Spojených státech amerických pak takové podvody bují minimálně tři měsíce. Pachatelé tady zneužívají jména a tváře světových hvězd jako Taylor Swift nebo Oprah a platformám se nedaří podvody potírat.
Robotické telefonáty i falešné obchody. Antivirus předpovídá kyberhrozby na příští rok
Číst článek
Další rozvoj generativní umělé inteligence pak nejspíš povede k videím, které budou od těch skutečných rozeznatelné jen těžko.
I proto bude obrana čím dál těžší. Pomoci může hlavně zvyšování finanční gramotnosti: politici online investice nepropagují, je to hlavní varování, že se jedná o podvod.
A jelikož pachatelé používají k šíření podvodných videí online reklamu, je možné ji pomocí rozšíření do prohlížeče blokovat. Právě kvůli kriminalitě už to před časem doporučila i americká FBI.