Dědictví Fetullaha Gulena je prostě komplikované, i když z velké části obdivuhodné, a to přesto, že turecká provládní média, což jsou dnes skoro všechna, o něm mluví jako o teroristovi.
Účty na sociálních sítích spojené s Gülenovým hnutím, které mimo jiné spravují Gülenovi synovci, zveřejnily informaci o tom, že klerik zemřel v neděli v Pensylvánii na kardiovaskulární problémy.
Zpráva od britské nevládní organizace StateWatch uvádí, že od neúspěšného pokusu o převrat v roce 2016 bylo na bázi algoritmů propuštěno více než 20 000 vojáků.
Kvůli čistkám muselo turecké vojsko opustit přes 20 000 příslušníků. V souvislosti s převratem bylo vyšetřováno zhruba 80 000 lidí a dalších 150 000 muselo opustit své zaměstnání ve veřejné správě.
Topuz, který pracoval pro americký protidrogový úřad DEA na konzulátu v Istanbulu, byl původně obviněn ze špionáže a podílu na převratu, za což mu hrozilo až doživotí.
Od července 2016 bylo zatčeno přes 77 000 lidí. Dalších zhruba 150 000 státních zaměstnanců, včetně soudců, prokurátorů či učitelů, přišlo kvůli podezření z napojení na Gülenovo hnutí o práci.
Fethullaha Gülena tamní vláda považuje za hlavního organizátora pokusu části armády o převrat v červenci 2016, po němž turecká prokuratura rozpoutala rozsáhlé čistky ve státní správě.
Turečtí prokurátoři nařídili zadržet 219 vojáků kvůli údajným vazbám na duchovního Fetullaha Gülena, jehož turecký prezident Erdogan označuje za strůjce nezdařeného armádního puče z roku 2016.
O údajných záměrech Bílého domu povzbudit Ankaru vyhoštěním Gülena ke smířlivějšímu postoji vůči Saúdské Arábii informovala ve čtvrtek s odvoláním na informované zdroje televize NBC.
Turecký tribunál v úterý odsoudil k doživotnímu trestu vězení bez možnosti odvolání prominentního novináře Ahmeta Altana a jeho pět kolegů, informovala turecká státní agentura Anadolu.
Turecko si připomíná druhé výročí zmařeného pokusu části armády o puč proti vládě a prezidentovi. Na řadě míst v zemi se konají vzpomínkové akce, nejvýznamnějších z nich se účastní prezident Erdogan.
Turecký soud v úterý ponechal ve vazbě amerického pastora Andrewa Brunsona, který byl v zemi zadržen předloni a obviněn z vazeb na hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Hrozí mu 15 až 20 let vězení.
Prezident USA Donald Trump ve středu na twitteru vyjádřil podporu americkému pastorovi Andrewovi Brunsonovi. Duchovního v Turecku soudí kvůli údajnému napojení na hnutí Fethullaha Gülena.
OSN obvinila Turecko z vážného porušování lidských práv v souvislosti s pokračujícím výjimečným stavem, který Ankara vyhlásila po neúspěšném pokusu o státní převrat z července 2016.
V Turecku začal zatím největší soud s lidmi, podezřelými z organizace loňského pokusu o puč. Před speciálním soudem stane skoro 500 obviněných. Vybudovat se kvůli tomu musela speciální soudní síň.
Rok od pokusu o státní převrat Turecko propustilo z práce přes 7000 dalších policistů, úředníků a učitelů. Ankara je podezřívá z kontaktů na údajného organizátora loňského pokusu o vojenský převrat.
Turecká policie zadržela šéfa místní pobočky mezinárodní organizace Amnesty International. Tanera Kiliçe podezírá Ankara z napojení na hnutí duchovního Fethullaha Gülena.
Turecká prokuratura nařídila zatknout přes osmdesát zaměstnanců ministerstev školství a energetiky. Podezírá je z napojení na organizaci duchovního Fethullaha Gülena.