Kosovský premiér odvolal ministra vnitra kvůli vydání Turků. Spolupracovali s Fethullahem Gülenem

Kosovský premiér v pátek zbavil funkce ministra vnitra a šéfa tajné služby kvůli jejich podílu na vydání šesti tureckých občanů do země jejich původu, informovala agentura Reuters. Čtvrteční tajná operace proběhla bez vědomí předsedy kosovské vlády, který část odpovědnosti za ni připsal Ankaře.

Priština Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Islámský duchovní Fethullah Gülen

Islámský duchovní Fethullah Gülen | Foto: BBC News, zdroj: YouTube.com

Pět z Turků bylo zaměstnanci prištinské školy vedené sítí tureckého duchovního Fethullaha Gülena, jehož turecký prezident Recep Tayyip Erdogan viní ze zosnování předloňského pokusu o převrat.

Premiér Ramush Haradinaj kvůli akci podepsal rozhodnutí o okamžitém propuštění ministra vnitra Flamura Sefaje a šéfa kosovské zpravodajské služby AKI Dritona Gashiho.

Tajná operace

„Operace, při níž bylo šesti tureckým občanům zrušeno povolení k pobytu, byli zadrženi a urgentně deportováni z území Kosovské republiky, proběhla bez vědomí šéfa vlády a bez jeho svolení,“ zdůvodnil podle webu PristinaInsight.com Haradinaj v pátečním prohlášení propuštění dvojice významných bezpečnostních činitelů.

Turecko vážně porušilo lidská práva stovek tisíc lidí, zní z OSN. Nepřijatelné prohlášení, reaguje Ankara

Číst článek

Aby mohl být zbaven funkce ředitel AKI, musí podle zákona jeho propuštění kromě premiéra podepsat ještě hlava státu. Prezident Hashim Thaci dal ve čtvrtek stejně jako premiér najevo nesouhlas s tajnou operací a uvedl, že o ní nebyl informován.

Mezi zadrženými byli podle webu ředitel, dva další členové vedení školy a dva učitelé. Šestým člověkem přepraveným do Turecka byl lékař.

Šestici kosovské úřady ihned po zadržení zrušily povolení k pobytu. Podle turecké agentury Anadolu je pak turecká tajná služba přepravila soukromým letadlem do vlasti, kde stanou před soudem.

Gülenovy školy

Gülenovo hnutí mělo před pučem po světě asi 160 škol, mimo jiné i v Afghánistánu a USA. Ankara od té doby ale na své spojence vyvíjí nátlak, aby je zavřeli. Podobně tomu bylo i v Kosovu, potvrdil agentuře AP nejmenovaný zdroj. Priština již dříve uvedla, že zavírat tyto školy neplánuje.

Chudé Kosovo profituje z turecké finanční podpory. Turecké firmy spravují jediné letiště v zemi a mají na starost dodávání elektřiny. Turecko v Kosovu rovněž financuje výstavbu dvou dálnic za dvě miliardy dolarů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme