Bílý dům chce uklidnit Erdogana. Uvažuje o vydání údajného pučisty Gülena, informuje NBC

Bílý dům hledá cesty, jak dostat tureckého duchovního Fethullaha Gülena ze Spojených států, aby bylo možné přimět tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana k uvolnění tlaku na Saúdskou Arábii kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího. Oznámila to televize NBC.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fethullah Gülen je Tureckem obviňován z organizování puče

Fethullah Gülen je Tureckem obviňován z organizování puče | Zdroj: Reuters

Bílý dům se může vyhoštěním Gülena pokusit o zmírnění Erdoganova hněvu, který vražda saúdského novináře Chášukdžího na saúdském konzulátu v Turecku vyvolala. Otevřelo by to cestu k tomu, aby zůstalo zachováno těsné spojenectví prezidenta Donalda Trumpa s kontroverzním saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem, uvedla americká televize.

‚Usvědčující důkaz.‘ Nahrávky Chášukdžího vraždy ukazují podle New York Times na vinu Rijádu

Číst článek

NBC se odvolává na informované americké úředníky. Rijád je spojencem Washingtonu a USA nemají zájem na jeho veřejném ponížení.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a ministerstvo spravedlnosti dostaly podle NBC pokyn, aby znovu prozkoumaly tureckou žádost o vyhoštění Gülena, kritika tureckého režimu, který žije od konce 90. let v americkém exilu.

Na ministerstvo vnitřní bezpečnosti prý směřovala žádost o informaci ohledně Gülenova právního postavení v USA. Turecký duchovní je podle americké televize držitelem takzvané zelené karty opravňující k trvalému pobytu ve Spojených státech.

Erdogan považuje Gülena za strůjce neúspěšného předloňského pokusu o státní převrat. Od nezdařeného pokusu části armády o puč v červenci 2016, který si vyžádal životy 250 lidí, provádí turecká policie operace proti údajným stoupencům Gülena pravidelně. Zadrženy byly desítky tisíc lidí. Ankara o vydání Gülena opakovaně, ale bezvýsledně žádá.

Saúdská Arábie je pro blízkovýchodní politiku USA klíčová, připomíná NBC. Trump považuje přátelský vztah s bin Salmánem za klíč k potlačení íránského vlivu v regionu a k dosažení dohody mezi Izraelem a Palestinou. Turecko je spojencem USA v NATO a má zřejmě důkazy o okolnostech Chášukdžího vraždy, které mohou vyvolat mezinárodní kritiku Rijádu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme