Za komentář a výrok doživotí bez možnosti odvolání. Turecký soud potvrdil trest šesti novinářům

Turecký tribunál v úterý odsoudil k doživotnímu trestu vězení bez možnosti odvolání prominentního novináře Ahmeta Altana a jeho pět kolegů, informovala turecká státní agentura Anadolu. Soud potvrdil rozsudek soudu nižší instance z února. Odsouzení podle soudu pomáhali strůjcům nezdařeného vojenského puče v červenci 2016.

Ankara Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecko - policie

Turecko - policie | Zdroj: Reuters

Ahmet Altan, jeho bratr Mehmet a další čtyři novináři byli už dříve odsouzeni k doživotí za údajné napojení na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého turecká vláda označuje za hlavního strůjce nepodařeného puče.

Zadržovaná novinářka se vrátila do Německa. Ankara ji dál viní z levicové propagandy

Číst článek

Soud s Altanem znásobuje pochyby o stavu lidských práv a svobody tisku po neúspěšném převratu a také obavy z toho, že turecké soudnictví podléhá vlivu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, napsala agentura Reuters.

Ahmet Altan byl odsouzen za komentář, který pronesl několik dní před pučem v televizi. „Ať už k vojenským pučům v Turecku vedlo cokoli, Erdogan vede zemi stejnou cestou,“ řekl.

Budete se před dějinami stydět, reagoval turecký opoziční deník na odsouzení 15 zaměstnanců

Číst článek

Jeho bratr Mehmet se ve stejném pořadu zase zmínil o „paralelní struktuře“ uvnitř kabinetu, která ostře sleduje vývoj, a nakonec zasáhne, napsala Anadolu. Podle prokuratury se jednalo o kódované zprávy gülenistům.

V reakci na puč bylo v Turecku podle OSN zadrženo kolem 160 000 lidí a zhruba stejný počet státních zaměstnanců přišel o práci. Ze zadržených bylo 77 000 lidí formálně obviněno a během soudu zůstávají ve vazbě, informovalo turecké ministerstvo vnitra. Činnost bylo nuceno ukončit kolem 180 médií a organizace Reportéři bez hranic (RSF) Turecko označuje za „největší vězení profesionálních novinářů“.

Západní spojenci Turecka čistky po neúspěšném převratu kritizují. Kritici tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana tvrdí, že nezdařený puč užívá jako záminku k potlačení opozice. Turecko se hájí tím, že jde o nezbytná bezpečnostní opatření.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme