Fotografie je pro ni autoterapeutickým procesem. „Komerční fotku jsem dělat nedokázala,“ podotýká fotografka a pedagožka Libuše Jarcovjáková v pořadu Osobnost Plus.
„Nejpodstatnější na té fotce je barevné vyznění, tyrkys a červená linie,“ vyzdvihuje Havrda. Porota ocenila atmosféru snímku. „Je to jako z obrazů Edwarda Hoppera. Jednoduché, nic tam není navíc.“
Herecká rodina Trojanových, zpěvačka Radúza nebo režisér Jan Hřebejk. Celkem dvanáct známých osobností opět otevřelo dveře svého domu fotografovi Štěpánu Honovi.
„Teď, když nemůžu cestovat, snažím se dát do pořádku všechny věci, musím prohlédnout těch 30 tisíc kontaktů a zjistit, co tam je. Protože až tady nebudu, nikdo už to nezjistí,“ uvedl.
„Fotograf si především musí nějak vydělat. Takže by měl umět udělat portrét, reportáž, nebo třeba i svatební fotografii, fotografii architektury a podobně,“ říká v rozhovoru Vladimír Birgus.
Tomáš Vocelka uspěl se sérií deseti snímků z Věčných lovišť, krematoria domácích mazlíčků. Podle něj je velmi působivé svým klidným dojmem. „Není to jen kuriozita o krematoriu pro zvířátka,“ říká.
„Mozaika zachycující nebe severní a jižní polokoule v tomto období odhaluje celou Mléčnou dráhu od severu k jihu,“ uvedl český astrofotograf Petr Horálek, jehož fotografii nevybrala NASA poprvé.
Snímek dne tvoří záběry Měsíce pořízené 21. ledna 2019 v americkém státě Georgia, Dominikánské republice, Kapverdách, na španělských Kanárských ostrovech, Německu, Rakousku a Česku.
Mlhovina obsahuje prachové částečky o velikosti cigaretového prachu a další mlhoviny. Jde o namodralé mlhoviny, které byly poprvé označeny v astronomickém katalogu v roce 1966, osvěcují je dvě hvězdy.
„Pro fotku v Kambodži jsem si musel dojít přes minové pole. Šel jsem za průvodcem a doufal, že ví, jak má jít,“ popisuje světově uznávaný fotograf Antonín Kratochvíl v rozhovoru pro Radiožurnál.
Nejlepší astronomickou fotografií dne je snímek Perseid nad Slovenskem, který pořídil český fotograf a astronom Petr Horálek. Alespoň tak ho ocenil americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku.
„Jde o to, že spousta lidí, kteří fotí, tak nemají zodpovědnost, nejsou hlídaní a mají pocit, že si to můžou dovolit,“ vysvětluje Petr Josek, který sám fotil konflikty.
V Domě fotografie visí třeba série uvolněných portrétů Kundery před zdí s obrázkem husitského kalichu a nápisem Pravda vítězí nebo podobizen Havla. Ten na fotkách připomíná rockovou hvězdu.
Karel Cudlín nafotil, co zbylo z vojenských kasáren v Milovicích. Má tak dost jasný obrázek o životě a pak i odsunu sovětských vojáků z Československa.
Od ostatních fotografů ho odlišuje to, že chodí po světě, a hledá místo, na kterém na něj čeká fotografie. „Když ho najdu, snažím se tam vracet. A když mám štěstí, podaří se mi fotografii udělat.“
Sonja Petrovićová patří mezi nejlepší evropské basketbalistky současnosti. Tahle Srbka se mezi ně zařadila během tříletého působení v pražském USK. Teď doprovází manžela na veslařském ME.
Její snímky vyšly ve slavných časopisech, spolupracovala s řadou módních značek a jako jedna z mála žen pronikla do prostředí elitních módních fotografů Londýnského týdne módy.
Domácí i zahraniční hvězdy zvěčňuje v Karlových Varech jedenáctka fotografů. Před patnácti lety pracovali pro filmový festival pouze tři. Dobré a rychle zpracované fotky jsou podle organizátorů základem další publicity. A bez ní se festival neobejde.
Vůbec nejstarší dochovaná portrétní fotografie v Evropě je ode dneška k vidění v Jízdárně Pražského hradu. Pochází z roku 1839 a zachycuje hraběcí rodinu Chotků. Je na ní mimo jiné také otec budoucí manželky Františka Ferdinanda d'Este. Významnému rodu kdysi patřil zámek Velké Březno u Ústí nad Labem. Snímek, který pochází z tamních sbírek, je nyní k vidění na výstavě Hrady a zámky objevované a opěvované.
Nejlepší fotografie letošního ročníku soutěže World Press Photo vznikla v Rusku. Jsou na ní dva gayové v milostném objetí. Snímek nazvaný Jon and Alex by možná nevzbudil takový rozruch, kdyby ho dánský fotograf Mads Nissen nepořídil v zemi, kde homosexuálové čelí sílícímu tlaku státu.