Vítězové World Press Photo: Sklizeň žabích nohou, Krize na Čadském jezeře i Dakarská móda
Na 4700 fotografů s téměř 80 000 snímky se tentokrát zúčastnilo prestižní soutěže World Press Photo. Ta už od roku 1955 oceňuje nejlepší fotografické počiny uplynulého roku. Z vítězů jednotlivých kategorií jsme vybrali ty nejzajímavější snímky.
Snímek Chrise McGratha z agentury Getty Images zachycuje muže snažícího se zadržet novináře u saúdskoarabského konzulátu. Tam v tu chvíli dorazila turecká policie vyšetřovat zmizení novináře Džamála Chášukdžího. Novinář kritický k saúdskoarabskému režimu byl na konzulátu zavražděn loni v říjnu. Tělo se nenašlo a stále se vynořuje podezření, že k vraždě dal příkaz korunní princ, i když to Rijád popírá.
Nizozemský fotograf Pieter Ten získal nově zavedenou cenu za fotoseriál roku. V souboru Karavana migrantů zachytil v průběhu loňského října a listopadu tisíce migrujících lidí ve střední Americe. Karavana, která se dala dohromady díky sociálním sítím, vyrazila z Hondurasu 12. října a přes Nikaraguu, Salvador a Guatemalu putovala k hranici s USA.
Kubánská oslava patnáctých narozenin v Havaně. Oslavenkyně se veze v růžovém kabrioletu z 50. let po sousedství. Snímek pořídila Diana Markosianová z Magnum Photos.
Elitní členka speciálních ženských jednotek ochránců přírody Akashinga, které působí na dolním toku řeky Zambezi v Zimbabwe. Petronellu Chigumburaovou vyfotografoval Brent Stirton z Getty Images při cvičení přesunu se zbraněmi.
Zahálená žena žebrá s dítětem v náručí před obchodem s potravinami v jemenské vesnici, kterou až do osvobození v prosinci 2017 kontrolovala teroristická organizace Al-Káida. Vesnici dobyly jednotky podporované koalicí vedenou Saúdskou Arábií. Bojovníci Al-Káidy útočí hlavně na vládní jednotky a snaží se dobývat území na jihu země. Snímek Lorenza Tugnoliho pro The Washington Post.
Snímkem roku se stala fotografie plačící dvouleté Yanely Sánchezové a její matky Sandry při zadržení na hranici s USA loni 12. června. Fotka Johna Moora spolupracujícího s agenturou Getty Images vyvolala hlasitou debatu o tvrdé migrační politice prezidenta Donalda Trumpa, která zahrnovala i rozdělování rodin migrantů.
Časopis Time fotografii otiskl na přední straně, což vyvolalo hlasitou vlnu pobouření nad Trumpovou politikou rozdělování rodin migrantů. Otec dvouleté holčičky ale později britskému časopisu Daily Mail sdělil, že jeho dcera nebyla oddělena od matky, ale byly drženy společně.
Time si nicméně za uveřejněním snímku stál s tím, že fotografie zachycuje, co „je v současné chvíli v sázce“. V důsledku hlasité vlny kritiky Trump nakonec ještě loni v červnu politiku rozdělování rodin migrantů na jižní hranici ukončil.
Snímek Krize na Čadském jezeře uspěl v kategorii příběhů týkajících se životního prostředí. Sirotci, hlavně z řad nigerijských uprchlíků, žijí pohromadě v islámských školách. Poznali hlavně zbraně a smrt, což zachycuje i fotografie chlapce procházejícího kolem zdi pokreslené obrázky granátometů. Fotografoval Marco Gualazzini pro Contrasto.
Sokolnictví je ve Spojených arabských emirátech považováno za odkaz na starou beduínskou kulturu. Na fotografii Brenta Stirtona z Getty Images je sokolnický tábor v poušti za hlavním městem Abú Zabí.
Fotografie „Dakarská móda“ od Finbarra O’Reillyho získala první cenu v kategorii Portréty. Zachycuje modelky Diarru Ndiayovou, Ndeye Fatou Mbayovou a Marizu Sakhovou oblečené v šatech od návrháře Adama Parise. Pózují ve čtvrti Medina v senegalské metropoli Dakar.
Vítězem v kategorii Příroda se stal maďarský fotograf Bence Máté se snímkem „Sklizeň žabích nohou“ z východních Karpat v Rumunsku. Žabám chybí nohy – obchod s jejich stehny má ročně hodnotu 40 milionů dolarů. Jejich lov a prodej zaměstnává i obyvatele Karpat.
V soutěži zabodoval i český fotograf Michael Hanke. Ve sportovní kategorii obsadil druhé místo díky snímkům z tréninku i osobního života paraboxera Zdeňka Šafránka. O své tvorbě mluvil v rozhovoru pro Radiožurnál.