Nejlepší astronomická fotografie dne podle NASA? Perseidy nad Slovenskem, které vyfotil Čech

Nejlepší astronomickou fotografií dne je snímek Perseid nad Slovenskem, který už loni pořídil český fotograf a astronom Petr Horálek. Alespoň tak ho ocenil americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku. NASA totiž každý den vybírá z celého světa jednu fascinující fotografii vesmíru, kterou následně zveřejní na svých webových stránkách.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horálek pořídil oceněnou fotografii už loni v Parku temné oblohy Poloniny na Slovensku. A na snímku je vidět zdánlivý bod, odkud meteory vylétají.

„Kometární prachové částice se sice vůči sobě pohybují rovnoběžně, ale výsledné meteory se zřetelně zdají vylétat z jediného bodu na obloze ze souhvězdí Persea, které jim dalo jméno,“ popsal astrofotograf Horálek.

Neobvyklou budovou v popředí je planetárium na pozemku observatoře Kolonica. Poloninská oblast leží na hraničním trojbodu Slovenska, Polska a Ukrajiny. A nabízí jednu z nejtmavších nočních obloh ve střední Evropě.

Fotografii nevybrala NASA náhodou. Z pondělí na úterý totiž vyvrcholí meteorický roj Perseid, který každoročně trvá od 17. července do 24. srpna. V době kolem maxima bude podle odborníků možné vidět za hodinu několik desítek meteorů. Za hodinu může spadnout až 100, ale lidské oko jich i vzhledem k rozloze oblohy tolik nezachytí.

Snímky astrofotografa Petra Horálka již dříve ocenila jak americká NASA, tak evropská astronomická organizace ESO. NASA například před pěti lety ocenila jeho fotografii Portál do vesmíru na Novém Zélandu. Je také spojený se serverem Astro.cz a napsal knihu Tajemná zatmění. Byla po něm pojmenována planetka 6822 Horálek.

Problémem ale bude počasí. Přes Česko totiž přechází zvlněná studená fronta, nad téměř celým územím tak bude zataženo.

Kde budou vidět nejlépe? 

Šanci vidět Perseidy budou mít lidé jen zpočátku noci na krajním východě republiky, pak se ale obloha zatáhne i tam. A nad ránem se mohou mraky roztrhat také v západní polovině Čech.

A pozorování nebeské události může narušit i Měsíc, který bude krátce před úplňkem. „Bude svítit prakticky po celou noc a rušit pozorování, zejména slabé meteory nebudou vidět vůbec. Vhodnější proto bude pozorovat v druhé polovině noci v nocích před maximem, počínaje 10. srpnem, kdy po jedné hodině už Měsíc zapadne pod obzor,“ dodal Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Meteory jsou světelné jevy, které nastávají při průletu meteoroidu zemskou atmosférou.

„V případě Perseid jde o pozůstatky z komety Swift - Tuttle, které se srážejí se Zemí, velkou rychlostí 59 km/s vstupují do atmosféry a shoří. Meteory vypadají jako svítící body, které během pár sekund proletí částí oblohy. Někdy za nimi zbývá ještě pár sekund stopa,” uvedl Suchan.

Perseidám se také někdy přezdívá Slzy svatého Vavřince podle světce, který má 10. srpna svátek.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme