Jadernou elektrárnu Fukušima poškodilo další zemětřesení. Ve dvou reaktorech poklesla chladicí voda
Ve dvou reaktorech japonské jaderné elektrárny Fukušima zaznamenali po nedávném zemětřesení pokles chladicí vody. Operátor elektrárny v pátek podle agentury AP oznámil, že to svědčí o novém poškození zařízení. Pobřeží prefektury Fukušima, kde jaderná elektrárna leží, zasáhlo minulou sobotu zemětřesení o síle 7,3 stupně. Chvění bylo cítit i v Tokiu.
Podle posledních informací z agentur se zranilo 180 lidí a na 900 000 domácností bylo bez proudu. V době tohoto zemětřesení úřady ohlásily, že v jaderné elektrárně nezaznamenaly nic neobvyklého.
Fukušimu zasáhlo v roce 2011 zemětřesení o síle 9,1 stupně s následnou dvacetimetrovou přívalovou vlnou. V jaderné elektrárně tehdy byly poškozeny chladicí systémy a přehřály se reaktory. Při této jaderné katastrofě a v důsledku zemětřesení přišlo o život 15 880 lidí.
Japonsko se snaží nyní elektrárnu vyřadit z provozu, ale počítá se s tím, že to potrvá několik desetiletí. Mluvčí společnosti Tokyo Electric Power (TEPCO), která elektrárnu řídí, v pátek informoval o poklesu hladiny chladící vody v reaktorech jedna a tři. Znamená to podle něj, že se při sobotním zemětřesení dále poškodily ochranné komory reaktorů, což způsobuje únik vody.
Mluvčí řekl, že uniklá voda zůstává v objektu reaktorů a neovlivňuje okolí. TEPCO bude vodu i teplotu ochranných obalů monitorovat. AP píše, že od roku 2011 uniká z poškozených obalů chladicí voda a hromadí se v přízemí budov s reaktory. Aby se zajistilo trvalé chlazení roztaveného paliva, pumpuje se do systému nová voda. TEPCO po zhodnocení situace po sobotním zemětřesení ohlásila, že je nyní únik větší, než býval.