Jadernou elektrárnu Fukušima poškodilo další zemětřesení. Ve dvou reaktorech poklesla chladicí voda

Ve dvou reaktorech japonské jaderné elektrárny Fukušima zaznamenali po nedávném zemětřesení pokles chladicí vody. Operátor elektrárny v pátek podle agentury AP oznámil, že to svědčí o novém poškození zařízení. Pobřeží prefektury Fukušima, kde jaderná elektrárna leží, zasáhlo minulou sobotu zemětřesení o síle 7,3 stupně. Chvění bylo cítit i v Tokiu.

Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovník elektrárny Fukušima ukazuje na trhlinu v betonu (archivní foto)

Pracovník elektrárny Fukušima ukazuje na trhlinu v betonu (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Podle posledních informací z agentur se zranilo 180 lidí a na 900 000 domácností bylo bez proudu. V době tohoto zemětřesení úřady ohlásily, že v jaderné elektrárně nezaznamenaly nic neobvyklého.

Fukušimu zasáhlo v roce 2011 zemětřesení o síle 9,1 stupně s následnou dvacetimetrovou přívalovou vlnou. V jaderné elektrárně tehdy byly poškozeny chladicí systémy a přehřály se reaktory. Při této jaderné katastrofě a v důsledku zemětřesení přišlo o život 15 880 lidí.

Japonsko se snaží nyní elektrárnu vyřadit z provozu, ale počítá se s tím, že to potrvá několik desetiletí. Mluvčí společnosti Tokyo Electric Power (TEPCO), která elektrárnu řídí, v pátek informoval o poklesu hladiny chladící vody v reaktorech jedna a tři. Znamená to podle něj, že se při sobotním zemětřesení dále poškodily ochranné komory reaktorů, což způsobuje únik vody.

Mluvčí řekl, že uniklá voda zůstává v objektu reaktorů a neovlivňuje okolí. TEPCO bude vodu i teplotu ochranných obalů monitorovat. AP píše, že od roku 2011 uniká z poškozených obalů chladicí voda a hromadí se v přízemí budov s reaktory. Aby se zajistilo trvalé chlazení roztaveného paliva, pumpuje se do systému nová voda. TEPCO po zhodnocení situace po sobotním zemětřesení ohlásila, že je nyní únik větší, než býval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme