Postoj expertů k vypouštění radioaktivní vody z Fukušimy není jednotný. ‚Je to bezpečné,‘ tvrdí Tokio
Postoj odborníků z týmu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), který posuzoval plán Japonska vypouštět do oceánu radioaktivní vodu z jaderné elektrárny Fukušima, podle všeho nebyl jednotný. Vyplývá to z prohlášení šéfa MAAE Rafaela Grossiho v rozhovoru s agenturou Reuters. Čína kvůli japonskému záměru zakáže dovoz potravin z deseti japonských prefektur.
Grossi na otázku, jestli mezi experty byly nějaké neshody, odpověděl: „Slyšel jsem, že se o tom mluví. Ale znovu opakuji, že to, co jsme publikovali, je vědecky bezchybné.“ Reuters v této souvislosti poznamenal, že podle Grossiho jeden nebo dva odborníci mohli vyslovit obavy.
Potřebujeme ověřit fakta na místě, říká šéf jaderné agentury a žádá o vstup expertů do Záporoží
Číst článek
Celkem v komisi, která s plánem vyjádřila souhlas, bylo jedenáct expertů z různých zemí včetně Číny, která je nejtvrdším kritikem japonského plánu. Peking v pátek uvedl, že zakáže dovoz potravin ze zhruba pětiny japonských prefektur.
Potraviny dovezené z dalších částí ostrovní země chce Čína, která je největším dovozcem japonských ryb, přísně kontrolovat. Chce také posílit monitoring radioaktivních látek.
Naopak Korea v pátek uvedla, že japonský záměr respektuje. Podle Soulu odpovídá mezinárodním standardům a nebude mít žádný významný dopad na mořské oblasti Koreje.
Japonská vláda opakovaně uvedla, že půjde o bezpečný proces, protože vodu před vypuštěním do oceánu dále naředí, aby radioaktivita dosáhla bezpečných hodnot a aby se snížil možný dopad na životní prostředí. Vypouštění vody z elektrárny má trvat třicet až čtyřicet let.
Jadernou elektrárnu Fukušima v roce 2011 poničilo zemětřesení a tsunami. Šlo o jednu z nejhorších jaderných havárií v dějinách.